válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci objevili nejstaršího živočicha na světě. Žralok grónský se narodil v roce 1624

Vědci objevili nejstaršího živočicha na světě. Žralok grónský se narodil v roce 1624
Zdroj: dailymail.co.uk

Vědečtí pracovníci z univerzity v Copenhagenu a Oxfordu zkoumali radiokarbonovou metodou stáří žraloka grónského. Jejich výsledek přepsal dějiny zoologie.

Simona Knotkova 27. srpna 2016

Stáří žraloků se zpravidla určuje podle růstových vrstev na kostech. Žralok grónský nemá tvrdé kosti s podobnými vrstvami, a proto nebylo až donedávna možné určit jejich věk.

Během každoročního průzkumu vod Grónským institutem přírodních zdrojů bylo ale objeveno dvacet osm vyhynulých samic tohoto druhu. Vědci se tak mohli pokusit zjistit jejich věk pomocí radiokarbonové metody. Konkrétně se zaměřili na oční čočky, které obsahují tkáň, jež se od narození nemění.

„Použili jsme zavedenou radiokarbonovou metodu, ale zkombinovali ji novým způsobem. Tato snaha společně se zjištěnými, neobyčejně vysokými věky činí naši studii velmi neobvyklou,“ sdělil Julius Nielsen z copenhagenské univerzity.

Nejstarší ze žraloků měl neuvěřitelných 392 let. Zažil tedy takřka čtyři století, nespočet vládců a dvě světové války. Druhý nejstarší měl 335 let. Žralok grónský tak přebírá titul nejdéle žijícího obratlovce velrybě grónské, jejíž nejstarší exemplář měl přes „pouhých“ 200 let.

Vysoké stáří je podle vědců způsobeno pomalým vývinem. Samičky se stávají sexuálně vyzrálými až ve 156 letech.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu