válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci objevili na dně moře jezero. Je slané, až zabíjí

Vědci objevili na dně moře jezero. Je slané, až zabíjí
Zdroj: sciencealert.com

Vědce pronikající do hlubin moře v Mexickém zálivu čekalo překvapení, když v jinak temných vodách se světla jejich ponorky náhle odrazila od vodní hladiny podmořského jezera.

Yvonne Pokorná 26. dubna 2018

“Byla to jedna z nejúžasnějších věcí, na jakou jsme v tomto hlubokém moři narazili,” říká výzkumník Erik Cordes. “Klesáte ke dnu oceánu a vidíte tam jezero nebo tekoucí řeku. Máte pocit, jako byste se ocitli ve snu,” popisuje své zážitky.

Jezero ležící v hloubce jeden kilometr pod mořskou hladinou je ovšem pětkrát slanější než okolní vody oceánu. Má se za to, že vzniklo jako vedlejší produkt slaných tektonických pohybů v období jury (mezi 145 – 201 miliony let). Jezero rovněž obsahuje vysoce toxické koncentrace metanu a sirovodíku. Pro zvířata nebo lidi, kteří by se do takovéto “lázně” ponořili, by to znamenalo jistou smrt. Pouze bakterie a někteří kroužkovci a korýši dokáží za těchto podmínek přežívat. Naopak krabi nebo mořští ježci, které vědci umístili do tohoto solného roztoku, skončili jako slanečci – byli doslova sterilováni.

Pro vědce představuje podmořské jezero skvělý terén k jejich výzkumu. Mohou totiž zkoumat, jak některé organismy dokážou přežívat v extrémním prostředí, a výsledky jejich pozorování by se pak daly využít i pro výzkum ve vesmíru.

Další články

Zavří­t reklamu