Zemská magnetosféra byla narušena a vznikla v ní trhlina, zjistili indičtí vědci.

Zemská magnetosféra byla narušena a vznikla v ní trhlina, zjistili indičtí vědci. | zdroj: mysteriousuniverse.org


Vědci objevili masivní trhlinu v zemském magnetickém poli

TÉMATA: vesmír | země | magnetické pole

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 11. 2016 | 12:00

Vědci v indickém Tata institutu zjistili, že v zemské magnetosféře je mohutná trhlina. Tuto informaci vyčetli z dat teleskopu GRAPES-3, největším teleskopem zaměřeným na kosmické záření.

Vědci se zaměřili na data z 22. června 2015, kdy zjistili, že na Zemi po dvě hodiny dopadal silný výboj záření o intenzitě 20 gigaelektronvoltů. Takto silný výboj promáčkl a narušil zemskou magnetosféru. Vznikla trhlina, kterou přímo na povrch Země dopadaly vesmírné částice. Data z toho dne ukazují, že byly hlášeny silné geomagnetické bouře v zemích kolem polárního kruhu. Byly pozorovány polární záře a na některých místech docházelo k výpadkům energie. Nebylo to však nic katastrofického, přesto vědci varují, že jde o znepokojivou situaci.

Větší nebezpečí než pro pozemský život mají podobné superbouře pro astronauty na ISS. Vědci nyní zkoumají, proč trhlina vznikla a proč dopadaly částice do atmosféry tak dlouhou dobu. "Data ukazují na oslabení zemské magnetosféry. Původ záření musel být někde blízko Země. V této události leží klíč k pochopení dalších podobných superbouří, které by mohly poškodit technologie na Zemi," stojí v prohlášení vědeckého týmu. Není to první varování před podobnými magnetickými bouřemi. Problémem se intenzivně zabývá NASA i vláda Spojených států. Je však otázka, zda s oslabováním magnetického pole může lidstvo vůbec něco dělat. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 11. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu