Šípatku širolistou pěstovali Indiáni už před 3800 lety v podvodních záhonech, jeden takový se našel u Vancouveru.

Šípatku širolistou pěstovali Indiáni už před 3800 lety v podvodních záhonech, jeden takový se našel u Vancouveru. | zdroj: iflscience.com


Vědci objevili 3800 let starou podvodní zahradu

TÉMATA: archeologie | nálezy | kanada | indiáni

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 01. 2017 | 10:30

Třicet kilometrů od Vancouveru byla nalezena podvodní zahrada. Její stáří vědci odhadují na 3800 let. Je to tak vůbec nejstarší podvodní zahrada na světě.

Zahradu vybudovali původní obyvatelé oblasti, kterým se v Kanadě říká první národ Katzie. Na dně pěstovali lány rostliny nazývané šípatka širolistá. Tato rostlina byla pěstována i ostatními indiánskými a domorodými kmeny a byla poměrně důležitá pro jejich hospodářství. Daří se jí v mělkých kalných vodách. Indiáni kvůli ní budovali pod vodou záhony obehnané kamennými zídkami. Právě ty se našly u Vancouveru.

Kromě samotného záhonu objevili archeologové u břehu také zbytky nástrojů, které zřejmě používali Katzie na sklízení rostlin. Je to kolem 150 předmětů, které byly opracovány, aby měly požadovaný tvar. Některé sloužily k vynášení bahna ze dna zahrady, jiné k sekání stonků rostlin.

Podvodní pěstování rostlin bylo rozšířené mezi Indiány stejně jako třeba mezi domorodci v Asii. Pěstovat se takto dá mnoho rostlin, potřebné je pouze najít vhodnou lokalitu s vlhkým a částečně zatopeným terénem. Takovým terénem bohužel povede dálnice, jejíž stavbu archeologický výzkum provázel. Jakmile archeologové zdokumentují, případně odnesou všechny nálezy, zahrada navždy zmizí pod koly stavebních strojů. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 01. 2017 | 10:30

Zavří­t reklamu