válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci objevili 13 „genetických superhrdinů“, kteří jsou imunní vůči vrozeným chorobám. Možná jste to i vy!

Vědci objevili 13 „genetických superhrdinů“, kteří jsou imunní vůči vrozeným chorobám. Možná jste to i vy!
Zdroj: dailymail.co.uk

Vědci z projektu The Resilience Project shromáždili pro účely své studie celkem 589 tisíc lidských genomů z celého světa. Snažili se najít jedince s genetickou mutací, u nichž se zděděná choroba nijak neprojevuje. Ke svému zdaru se jim skutečně podařilo najít třináctku vyvolených, takřka "genetických superhrdinů".

Simona Knotkova 9. května 2016

Jednou z nejznámějších dědičných chorob je cystická fibróza, která propuká už v dětství a lékaři na ni dosud nenalezli lék. Výsledek nedávného výzkumu by mohl znamenat revoluci v léčbě podobných nemocí. Díky rezistentním nositelům genetické mutace by mohli vědci lépe pochopit mechanismus, který brání nemoci propuknout.

„Většina genomových studií se soustřeďuje na nalezení příčiny choroby. My ale nyní máme obrovskou příležitost zjistit, proč jsou někteří lidé zdraví a nemoc se u nich nerozvíjí. Miliony let evoluce vyprodukovalo mnohem více obranných mechanismu, než jaké dosud známe. Bližší zmapování našich genomů by nám mohlo konečně odhalit dosud netušené způsoby léčby,“ sdělil spoluzakladatel výzkumu profesor Stephen Friend.

V cestě za detailním rozborem stojí ale jedna zásadní překážka. Všechny zkoumané DNA totiž pocházely od anonymních jedinců a jejich dohledání brání zákon. I tak se ale jedná o převratný objev, který skýtá naději do budoucna.

Další články

Zavří­t reklamu