Hvězda má kapkovitý tvar a díky tomu pulzuje pouze na jedné hemisféře.

Hvězda má kapkovitý tvar a díky tomu pulzuje pouze na jedné hemisféře. | zdroj: iflscience.com


Vědci objevil hvězdu, která pulzuje jen z jedné strany

TÉMATA: hvězdy | vesmír | astronomie

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 04. 2020 | 09:00

Hvězda jménem HD 74423 se řadí mezi tzv. pulzující hvězdy. To by nebylo nic neobvyklého, takových hvězd je poměrně mnoho. Zajímavé na ní ovšem je, že pulzuje jen z jedné strany. Vědci už vědí, proč to tak je.

Za všechno může hra gravitačních sil. Kolem HD 74423 totiž každých 39 hodin proletí jiná hvězda typu červený trpaslík. V tu chvíli začnou působit ohromné gravitační síly, v jejichž důsledku se HD 74423 začala deformovat. Její tvar není kulatý, ale spíše připomíná kapku. Na jedné straně je zúžená a na druhé vyboulená. Pulzování hvězdy se tak může odehrávat pouze na její rozšířené polovině.

„Že takové hvězdy mohou existovat, jsme teoreticky věděli už v 80. letech. Hledal jsem takovou hvězdu 40 let a konečně jsem ji našel,“ říká autor studie profesor Don Kurtz z univerzity v Lancashiru. „Zaujala mě hned na začátku ale něčím úplně jiným. Tyto hvězdy mají zvláštní chemické složení a bývají bohaté na kovy, tahle je naopak na kovy velmi chudá. Už to z ní dělalo velmi unikátní hvězdu,“ dodává Kurtz.

HD 74423 je o něco málo těžší než naše Slunce a nachází se 1500 světelných let daleko. Vědci se domnívají, že v oblasti mohou existovat další podobné hvězdy. „Musí tam být více hvězd této třídy, nález této hvězdy je jen impulzem pro hledání dalších,“ uzavírá Kurtz.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 04. 2020 | 09:00

Zavří­t reklamu