válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci objevil hvězdu, která pulzuje jen z jedné strany

Vědci objevil hvězdu, která pulzuje jen z jedné strany
Zdroj: iflscience.com

Hvězda jménem HD 74423 se řadí mezi tzv. pulzující hvězdy. To by nebylo nic neobvyklého, takových hvězd je poměrně mnoho. Zajímavé na ní ovšem je, že pulzuje jen z jedné strany. Vědci už vědí, proč to tak je.

Tomáš Chalupa 16. dubna 2020

Za všechno může hra gravitačních sil. Kolem HD 74423 totiž každých 39 hodin proletí jiná hvězda typu červený trpaslík. V tu chvíli začnou působit ohromné gravitační síly, v jejichž důsledku se HD 74423 začala deformovat. Její tvar není kulatý, ale spíše připomíná kapku. Na jedné straně je zúžená a na druhé vyboulená. Pulzování hvězdy se tak může odehrávat pouze na její rozšířené polovině.

„Že takové hvězdy mohou existovat, jsme teoreticky věděli už v 80. letech. Hledal jsem takovou hvězdu 40 let a konečně jsem ji našel,“ říká autor studie profesor Don Kurtz z univerzity v Lancashiru. „Zaujala mě hned na začátku ale něčím úplně jiným. Tyto hvězdy mají zvláštní chemické složení a bývají bohaté na kovy, tahle je naopak na kovy velmi chudá. Už to z ní dělalo velmi unikátní hvězdu,“ dodává Kurtz.

HD 74423 je o něco málo těžší než naše Slunce a nachází se 1500 světelných let daleko. Vědci se domnívají, že v oblasti mohou existovat další podobné hvězdy. „Musí tam být více hvězd této třídy, nález této hvězdy je jen impulzem pro hledání dalších,“ uzavírá Kurtz.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu