válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci našli způsob, jak člověk může bezpečně vstoupit do černé díry … teoreticky

Vědci našli způsob, jak člověk může bezpečně vstoupit do černé díry … teoreticky
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 14 fotek+ 15 fotek

Pokud by lidé chtěli skutečně pochopit všechna tajemství černých děr, bylo by jistě nejlepší se do nějaké z nich osobně podívat. Když odmyslíme, že to zatím technologicky nezvládneme, je tu také drobný problém s tím, že do černé díry se nikdo živý nepodívá. Jenže podle vědců přeci jen existuje možnost, jak to provést.

Tomáš Chalupa 18. února 2021

Černé díry jsou velmi různorodá tělesa. Některé jsou velké, jiné menší, mohou být také nabité elektrickým proudem, některé se točí, jiné ne. Možností, jak může černá díra vypadat a jak se může chovat, je poměrně mnoho. Jeden obvyklý typ může být nerotující černá díra, která je elektricky neutrální a je zhruba tak hmotná jako naše Slunce. Všechny černé díry bez rozdílu ale mají takzvaný horizont událostí, což je oblast kolem jejich okraje, ze které doslova není návratu. Cokoliv přejde tuto hranici, skončí v černé díře a nevrátí se nikdy zpět. Síla gravitace v tomto horizontu událostí je tak velká, že neexistuje žádná mechanická síla, která by ji překonala. Z horizontu událostí se nelze dostat, nelze z něj odletět, nedokáže to ani světlo.

Představme si člověka padající přímo po nohách do černé díry volným pádem. Ve chvíli, kdy se jeho špičky prstů u nohou dostanou za horizont událostí, dojde k něčemu, pro co existuje anglický termín „spaghettification“, tedy česky snad špagetifikace, prostě extrémní natažení. Nohy už jsou za horizontem událostí taženy do černé díry, ale hlava je ještě mimo horizont událostí. Tělo se natáhne do nekonečné délky a nekonečné tenkosti. Člověk se stane vesmírnou nudlí.

Vědci ale zjistili, že pokud by člověk padal přímo do středu černé díry, tedy do místa největšího gravitačního tahu, pak dosáhne horizontu událostí mnohem později. To už bude v černé díře, nezmění se v nudli a rozdíl mezi silami působícími na nohy a hlavu bude prakticky nulový. Člověk bude v černé díře celý a nepoznamenaný hrou obřích kosmických sil. Samozřejmě se stále bavíme čistě teoreticky.

Thumbnail # Černá díra se vyhýbá pohledům teleskopů, vědcům to vrtá hlavou
Mohlo by Vás zajímat:

Černá díra se vyhýbá pohledům teleskopů, vědcům to vrtá hlavou

Aby celý experiment fungoval, muselo by se vyřešit mnoho dalších okolností. Ten hlavní by spočíval v tom, že drtivá většina černých děr je obklopena spoustou plynu, vesmírného materiálu, prachu a i vesmírných těles. Vše kolem ní rotuje a je postupně pohlcováno. Onen rotující disk je extrémně žhavý a není možné se přes něj dostat. Pro zkoumání by tak musela být vybrána zcela izolovaná černá díra, která nepohlcuje žádný prach, plyn ani vesmírná tělesa. Najít takovou bude velký oříšek, jde podle všeho o mimořádně vzácný úkaz. Jak vidno, černé díry si svá tajemství střeží velmi bedlivě a nechtějí se jich vzdát ani v teoretické rovině.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu