válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci našli ženu, jejíž oči dokáží vidět o 99 milionů barev více než většina z nás

Vědci našli ženu, jejíž oči dokáží vidět o 99 milionů barev více než většina z nás
Zdroj: sciencealert.com

Po více než 25 letech hledání oznámili britští neurovědci, že konečně objevili ženu, jejíž oči mají v oční sítnici o jeden druh čípku navíc. Díky tomu je schopna vnímat o 99 milionů více barev než zbytek populace. Patří tak do skupiny lidí disponujících superzrakem, které nazýváme tetrachromati. Ne každý má však tento čtvrtý receptor barev funkční.

Yvonne Pokorná 28. července 2017

Většina lidí jsou trichromati, což znamená, že mají tři druhy fotoreceptorických buněk v oční sítnici. Každý z těchto čípků je schopen rozlišit okolo sta odstínů, takže celkový počet kombinací je 1003 neboli jeden milion.

Většina barvoslepých lidí má funkční jen dva druhy čípků, takže mohou vnímat jen asi deset tisíc odstínů. Téměř všichni savci včetně psů a opic jsou rovněž dichromati.

Vlevo trichromatické vidění člověka, vpravo dichromatické vidění koně.

Vlevo trichromatické vidění člověka, vpravo dichromatické vidění koně.

To, že existují mezi lidmi tetrachromati, naznačil již v roce 1948 holandský vědec HL Vries, který si všiml u očí barvoslepých něčeho zvláštního. Zatímco barvoslepí muži měli dva normální čípky a jeden zmutovaný, který je méně citlivý na zelené nebo červené světlo, matky a dcery barvoslepých mužů vykazovaly jeden zmutovaný čípek a tři normální čípky.

To znamená, že měly čtyři typy čípků, byť jen tři z nich fungovaly normálně. To bylo do té doby neslýchané. Navzdory významu objevu nikdo nevěnoval velkou pozornost tetrachromatům až do konce 80. let, kdy John Mollon z Cambridge University začal hledat ženy, které by mohly mít čtyři fungující čípky.

Za předpokladu, že dcery barvoslepých mají tento čtvrtý čípek, Mollon odhaduje, že přibližně 12 procent ženské populace by mělo být tetrachromatických. Ale všechny jeho testy ukázaly, že tyto ženy dokážou vnímat pouze stejné barvy jako zbytek z nás, tudíž pouze tři typy čípků jim fungovaly. Nebyly tedy pravými tetrachromaty.

Čípek - stavba

Čípek – stavba

V roce 2007 se pak neurovědkyně Gabriele Jordanová z Newcastle University ve Velké Británii, která kdysi pracovala po boku Mollona, rozhodla vyzkoušet trochu jiný test pro hledání superzraku. Vzala 25 žen, které měly čtvrtý typ čípku, a umístila je do temné místnosti. Při pohledu do světelného zařízení se před očima těchto žen zableskly tři barevné kruhy světla.

Pro trichromaty všechny vypadaly stejně, ale Jordanová předpokládala, že skutečný tetrachromat by měl být schopen je odlišit díky mimořádné citlivosti získané díky čtvrtému čípku. A skutečně, jedna z testovaných žen byla schopna rozlišit tři různé barevné kruhy v každém testu. Jordanová si ovšem myslí, že většina tetrachromatů nikdy nepoužila svůj čtvrtý typ čípků, a proto nikdy neobjevili své speciální vidění. “Víme teď, že tetrachromatie existuje,” prohlásila Jordanová. “Ale nevíme, co některým dovoluje, aby se stali funkčně tetrachromatickými, zatímco většina taková není.”

Stavba sítnice; v pravé (vnější) vrstvě je jeden čípek a mnoho tyčinek

Stavba sítnice; v pravé (vnější) vrstvě je jeden čípek a mnoho tyčinek

Výzkumník Jay Neitz z Washingtonské univerzity si myslí, že superzrak vyžaduje trénink a speciálně navržené odstíny, které by v lidech odemkly jejich skrytou schopnost vidění. “Většina zbarvených věcí, které kolem sebe vidíte, jsou vyrobeny lidmi snažícími se tvořit barvy, které by fungovaly pro trichromaty,” vysvětluje. ”To znamená, že celý svět je nastaven na svět trichromatů.” Jinými slovy, škála barev, které používáme, je omezená, takže čtvrtý čípek nezačne nikdy fungovat.

Další články

Zavří­t reklamu