válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci našli v Kazachstánu pyramidu o 1000 let starší, než jsou ty v Egyptě

Vědci našli v Kazachstánu pyramidu o 1000 let starší, než jsou ty v Egyptě
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Pozůstatky velké pyramidy objevili archeologové v Kazachstánu poblíž města Karaganda. Pyramida měla podobný tvar jako slavná egyptská Džoserova pyramida. Jen je o 1000 let starší.

Tomáš Chalupa 19. srpna 2016

Vědci pyramidu objevili už v loňském roce, ale záměrně objev nezveřejnili. Nyní se chystají vstoupit do neotevřené pohřební komory. „Stavba pochází z doby bronzové. Je to hrobka postavená pro místního vládce,“ říká archeolog Viktor Novoženov. Vstup do komory plánují archeologové už dlouho, uskutečnit by se měl v nejbližších dnech. Komora má sedm metrů v průměru. Všechny nálezy z ní budou přemístěny do archeologického muzea v Karagandě.

Zatím byly objeveny základy pyramidy a také nejrůznější předměty, zejména nádoby. Pyramida zřejmě měla pět stupňů. Připomíná slavnou Džoserovu pyramidu v Egyptě. Podle vědců má nález v Kazachstánu mimořádný význam, protože ukazuje, že v okolí Karagandy existovala kdysi vyspělá a bohatá civilizace. O její existenci toho vědci zatím mnoho netuší, nález pyramidy takové velikosti je pro ně velkým překvapením.

Další články

Zavří­t reklamu