Sto milionů let starý pták rodu Enantiornithes byl nalezen v jantaru, takhle by vypadal, kdyby žil.

Sto milionů let starý pták rodu Enantiornithes byl nalezen v jantaru, takhle by vypadal, kdyby žil. | zdroj: sciencealert.com


Vědci našli v jantaru 100 milionů let starého ptáka

TÉMATA: ptáci | pravěk | fosilie | nálezy

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 06. 2017 | 08:30

Jantar neboli ztvrdlá pryskyřice se velmi dobře hodí k uchovávání fosilií pravěkých tvorů. Většinou byl v jantaru nalezen pravěký hmyz, ale v Barmě se vědcům podařil opravdu kapitální úlovek. Nalezli v jantaru celého ptáka, starého odhadem 100 milionů let.

"Je to nejkompletnější a nejdetailnější pohled, jaký jsem kdy zažil," říká Ryan McKellar z Královského saskatchewanského muzea v Kanadě. "Je to úžasné, ohromující," dodává.

Mládě ptáka zřejmě po vylíhnutí spadlo do louže pryskyřice a v ní utonulo. Nepěkná smrt, ovšem po sto milionech let jsou vědci nadšeni. Ovšem pro nadšence do genetiky je tu špatná zpráva. Ptáček neobsahuje už žádnou použitelnou DNA, takže nebude možné ji zkoumat nebo případně s ní nějak dál pracovat. 

Pták patří do rodu Enantiornithes, což byla čeleď prehistorických opeřenců, předchůdců dnešních ptáků. Tato čeleď však z neznámého důvodu vyhynula společně s dinosaury. Od současných ptáků se v mnohém liší. Mají drápy na koncích křídel a v v zobáku zuby. Nic podobného dnešní ptáci nemají. Vědci samozřejmě hodlají tuto unikátní fosilii dále zkoumat, ovšem musí si počínat nanejvýš obezřetně. Je uložená v jantaru a její vyjmutí není možné. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 06. 2017 | 08:30

Zavří­t reklamu