válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci našli tvora, který požírá viry

Vědci našli tvora, který požírá viry
Zdroj: Wikimedia Commons

Vědci objevili pozoruhodného mořského tvora, jehož potravou jsou viry. To je v živočišné číši unikátní, o jiném dalším takovém tvorovi zatím nevíme. Pod pojmem tvor si ale představte jednobuněčný organismus podobný řasám.

Tomáš Chalupa 6. ledna 2021

Tato jednobuněčná prokaryota se živí fosforem a dusíkem, proto jim mohou sloužit jako potrava i viry. Vědci tak nyní lépe chápou celý potravní řetězec v oceánu od jeho nejnižší úrovně. Doposud se s žádným organismem, který by byl vůči viru v pozici predátora nesetkali, takže jde o mimořádný objev. „Našli jsme v těle těchto jednobuněčných organismů mnoho neinfekčních virů a prakticky žádné bakterie. Z toho vyplývá, že se živí raději viry než bakteriemi,“ říká mořský biolog Ramunas Stepanauskas.

Thumbnail # Vědci objevili viry, které si produkují vlastní energii
Mohlo by Vás zajímat:

Vědci objevili viry, které si produkují vlastní energii

Vědci také museli vyloučit možnost, že viry prokaryota infikovaly, a nebyly tak potravou, ale nemocí. Pravděpodobnost, že by v takto velkém množství dokázaly infikovat prokaryota je ale mimořádně malá, jediné logické vysvětlení je tak, že je prokaryota pozřela.

„Viry jsou velmi bohaté na fosfor a dusík a my víme, že se hodí do stravy bohaté na uhlík, kterou se prokaryota živí,“ dodává Stepanauskas.  Podle něj se tak eliminuje množství virů, které se vyskytují v mořích a mohou infikovat další organismy. Vědci se nyní zaměří na to, aby zjistili, zda se v tělech prokaryot hromadí DNA z jejich kořisti a jestli se stává součástí jejich vlastního genomu. Je vůbec otázkou, jak se prokaryota vyrovnávají s takovým množstvím virů ve svém těle, byť jde o jejich potravu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu