válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci našli tekutou krev ve hříběti, které bylo už 42 tisíc let po smrti

Vědci našli tekutou krev ve hříběti, které bylo už 42 tisíc let po smrti
Zdroj: iflscience.com

Najít dobře zachovalou mrtvolu zvířete starého desítky tisíc let je unikát. Ale pokud je v těle zvířete navíc stále krev v tekutém stavu, jde o opravdu mimořádnou věc, která vědcům otevírá dveře k naklonování vyhynulého tvora.

Tomáš Chalupa 13. května 2019

Hříbě bylo nalezeno před půl rokem v sibiřském permafrostu, který poslední roky mohutně taje. Patřilo k vyhynulému druhu koně Equus lenensis, který žil na Sibiři v okolí Jakutska. Ruští a jihokorejští vědci hříbě prozkoumali a ke svému údivu našli zbytky krve v tekutém skupenství a také zbytky moči. „Vzorky tekutiny byly odebrány ze srdečních tepen. Jde o tekutinu starou 42 tisíc let, která se dochovala díky permafrostu a příhodným okolním podmínkám,“ říká dr. Semjon Grigorijev, který prováděl pitvu zvířete. Podle něj má dokonce svalová tkáň stále ještě načervenalou barvu. „Je to nejlépe zachovalé zvíře z doby ledové, jaké kdy bylo nalezeno,“ dodává Grigorjev.

Vědci nyní uvažují i o naklonování vyhynulého zvířete. Jde o podobnou aktivitu, jako v případě pravěkých mamutů, ostatně za oběma projekty stojí stejní vědci. Jak projekty dopadnou, je otázka vzdálené budoucnosti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu