válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci našli prastaré solné diamanty, pravým se vůbec nepodobají

Vědci našli prastaré solné diamanty, pravým se vůbec nepodobají
Zdroj: iflscience.com

Po tři miliardy let se oceánské dno posouvalo, desky se zasunovaly jedna pod druhou a nové se vynořovaly. Tento neklidný pohyb měl za následek mimo jiné i vznik fascinujících mořských diamantů.

Tomáš Chalupa 13. července 2019

Většina mořských diamantů jsou ponořené krystaly uhlíku. Vznikly ve vysokých teplotách, které doprovázely tektonické pohyby oceánských desek. Uvnitř těchto diamantů jsou malé částečky soli. Ty podle nejnovějších výzkumů pocházejí z oceánského sedimentu. Kromě diamantů, které k nám přinesly meteority, se všechny rodily v těchto procesech, ať už pod mořem nebo na pevnině, a to v hloubkách kolem 35 kilometrů. Právě tam se za obrovských teplot kolem 800 – 1200 stupňů vytvářejí nejtvrdší nerosty světa.

Lidé se ale do takových hloubek nedokážou dostat, proto je vznik diamantů stále obestřen mnoha tajemstvími. Dokud nebude možné prozkoumat zemský plášť, nebudeme nikdy znát přesné odpovědi.

Mořské diamanty vypadají na první pohled odlišně než diamanty, které se dají koupit ve specializovaných obchodech. Jsou jakoby zakalené, chybí jim čirá průzračnost, což je dáno přítomností solí a dalších minerálů. Pro člověka by to znamenalo znehodnocení a nečistotu, ale pro vědce je každý takový diamant oknem do minulosti Země.

Další články

Zavří­t reklamu