Na Marsu se nachází v hloubce 90 metrů led.

Na Marsu se nachází v hloubce 90 metrů led. | zdroj: messagetoeagle.com


Vědci našli pod povrchem Marsu osm lokalit, kde se skrývá led

TÉMATA: mars | sondy | objevy

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 02. 2018 | 12:00

Sonda Mars Recoinnassance Orbiter poskytla astronomům data, ze kterých se podařilo zjistit existenci velkého množství ledu pod povrchem rudé planety. Těchto velkých rezervoárů ledu je na Marsu minimálně osm.

Led se nachází přibližně v hloubce 90 metrů pod povrchem. Jde konkrétně o osm lokalit, kde se podařilo tyto ledové rezervoáry najít. Tento led byl kdysi vlastně sněhem, ale postupně se pod zemí přeměnil na led. Jde o zásadní informaci, která usnadní přístup k vodě robotickým misím nebo misím s lidskou posádkou. Přítomnost vody je pro jakýkoliv typ dlouhodobého pobytu na rudé planetě nezbytná. Další informace o ledových zásobách přinese až průzkum přímo na místě. Vědci nyní přesně vědí, kde led hledat.

Mars Reconnaissance Orbiter (zkráceně MRO) je planetární sonda určená k průzkumu planety Mars z oběžné dráhy. Byla vypuštěna 12. srpna 2005, v březnu 2006 dosáhla Marsu a stala se třetí aktivní družicí Marsu (vedle sond Mars Express a Mars Odyssey) a celkově pátou aktivní sondou (na Marsu jsou ještě dvě vozítka programu Mars Exploration Rover) u této planety. V roce 2014 rozhodla NASA o opětovném prodloužení mise sondy. Přístroj, který pomohl nalézt podzemní zásoby ledu se nazývá HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment), což je polychromatická kamera pracující ve viditelné oblasti spektra s vysokým rozlišením. Právě detailní analýza těchto snímků odhalila rezervoáry ledu.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 02. 2018 | 12:00

Zavří­t reklamu