válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci našli pod ostrovem Mauricius pozůstatky pradávného kontinentu

Vědci našli pod ostrovem Mauricius pozůstatky pradávného kontinentu
Zdroj: sciencealert.com

Na ostrově Mauricius v Indickém oceánu našli vědci krystaly pocházející ze sopečné činnosti. Na tom by nebylo nic až tak divného, kdyby tyto krystaly nebyly starší než ostrov sám. Vědci došli k závěru, že jde o pozůstatky dávného kontinentu Mauricia.

Tomáš Chalupa 7. února 2017

„Na Mauriciu není nic staršího než 9 milionů let. Tyhle krystaly jsou ale staré 3 miliardy let,“ říká Lewis Ashwal z výzkumného týmu, který krystaly na ostrově Mauricius objevil. Podle něj je zřejmé, že nepocházejí z ostrova ani z moře pod ním, ale z doby, kdy celá oblast byla pevninou. Byl to dávný kontinent, o kterém vědci neměli doposud tušení. Jméno Mauricia dostal podle ostrova Mauricius.

Kdysi byl nejspíš součástí superkontinentu Godwana, který se začal rozpadat před asi 200 miliony let. Tvořila ho území Jižní Ameriky, Afriky, Indie, Antarktidy a Austrálie. Před 85 miliony let zmizel pod hladinou Indického oceánu. Krystaly nejsou prvním takovým objevem, na plážích ostrova Mauricius se našly podobné zirkony už v roce 2013, ale tehdy se vědci shodli, že jde o náhodu a že je na pláž zavál vítr. Dnes už vědí, že je všechno jinak. Zřejmě objevili ztracený kontinent.

Další články

Zavří­t reklamu