válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci našli planetu, která neodráží žádné světlo, je černější než asfalt

Vědci našli planetu, která neodráží žádné světlo, je černější než asfalt
Zdroj: messagetoeagle.com

Jmenuje se WASP-12b a je to exoplaneta, která je 1400 světelných let vzdálená od země. Je unikátní v tom, že podle astronomů neodráží žádné světlo. Je to jen tmavý bod v černém vesmíru.

Tomáš Chalupa 22. září 2017

Velikostí je planeta na dvojnásobku obvodu Jupitera. Díky tomu, že je velmi blízko své hvězdě, je na ní pekelná teplota 2600 stupňů Celsia. Vědci se na ni mohli podívat pouze díky spektrografu STIS a Hubbleovu teleskopu.

Vědci z univerzity v Exeteru změřili, že planeta neodráží žádné světlo, její albedo, tedy míra odrazivosti, je pouhých 0,064 procent. To je extrémně nízká hodnota, planeta je temnější než čerstvý asfalt.

Za tuto vlastnost může její teplota. Ta je tak vysoká, že znemožňuje tvorbu mraků v atmosféře. V takovém infernu se dokonce rozpadají molekuly vodíku a ionizují alkalické kovy. Atmosféra planety tak spíše připomíná atmosféru hvězdy a díky tomu neodráží žádné světlo.

Vědci změřili albedo teprve u druhé planety tohoto typu. V předchozím případě však byly výsledky odlišné, takže vědci chtějí měřit albedo ještě u dalších exoplanet, aby zjistili, co vše má vliv na tuto jejich vlastnost.

Další články

Zavří­t reklamu