válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci našli oblast s dokonale čistým vzduchem, asi se tam nepodíváte

Vědci našli oblast s dokonale čistým vzduchem, asi se tam nepodíváte
Zdroj: sciencealert.com

Neustále se mluví o tom, kde je špatný a ještě horší vzduch a jak člověk vypouští do ovzduší kvanta zplodin. Nová studie si ale dala za cíl přijít s opačným postupem a hledat, kde je vzduch nejčistší. Taková oblast se nachází bohužel na odlehlém místě uprostřed oceánu.

Tomáš Chalupa 17. června 2020

Nejčistší vzduch se nachází na jižní polokouli v oblasti mezi Tasmánií a Antarktidou. Je to v podstatě úplně pustý oceán. Vědci zjistili, že v atmosféře se vůbec nenachází aerosol, který je jinak už běžnou součástí ovzduší prakticky po celém světě. Aerosol je důsledkem lidské činnosti a nese se napříč kontinenty i oceány.

Vědci také v oblasti zaznamenali mnohem menší diverzitu bakerií. Bakterie a mikroorganismy jsou schopné cestovat vzduchem na velké vzdálenosti, ale takto daleko do oceánu se nedostávají. Celá „kapsa čistého vzduchu“ je, zdá se, velmi izolovaná od zbytku světa a to se týká i samotného moře.

Výsledky jsou sice celkem přesvědčivé, na druhou stranu v podstatě jen potvrzují dlouho známý trend. Kde je člověk, tam je znečištěný vzduch. Čistý vzduch se tak může nalézat jen v oblasti s minimálním výskytem lidí. A to je přesně oblast oceánu u Antarktidy, kde až na pár lodí na lidi prakticky vůbec nenarazíte.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu