válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci našli nejstarší srdce na světě. Uchovalo se v těle 119 milionů let staré ryby!

Vědci našli nejstarší srdce na světě. Uchovalo se v těle 119 milionů let staré ryby!
Zdroj: heritagedaily.com

V Brazílii našli archeologové 119 milionů let starou fosilii ryby z rodu Rhacolepis. Na tom by nebylo nic až tak zajímavého, kdyby v těle ryby nebylo i srdce. Jde o první exemplář srdce, které kdy bylo nalezeno v těle pravěké fosilie.

Tomáš Chalupa 24. dubna 2016

Až donedávna se mělo za to, že v případě fosilí se mohou nacházet pouze kosti a tvrdé části těla. Najít zachovalou měkkou tkáň se všeobecně považovalo za nemožné. Ovšem pak se podařilo najít v Britské Kolumbii fosilie červů staré 525 milionů let. Nacházely se v nánosech bahna, které konzervovalo i měkké části těl. Vědci tak pochopili, že za určitých podmínek je možné najít i měkké tkáně. Ovšem zatím se to nepodařilo u žádné fosilie obratlovce. Tedy až do nálezu ryby v Santaně v Brazílii.

Ryba měla zachované nejen srdce, ale i další vnitřní orgány a části svalstva. Pro biology je to mimořádně závažný nález, který zcela mění možnosti v této oblasti bádání. Nyní je možné, že se najdou i další prehistoričtí živočichové se zachovalými tkáněmi, což umožní detailnější zkoumání a lepší pochopení evoluce zvířat. Zatím se vše stavělo na nalezených kostech, byl známý tvar zvířat, ale nikoliv podoba jejich orgánů. Na druhou stranu je stále extrémně malá šance, že se něco podobného bude opakovat. Vědci však alespoň vědí, že tato možnost existuje.

Další články

Zavří­t reklamu