Snímek zachycující podivné duny na Marsu, které by si možná leckdo spletl s morseovkou

Snímek zachycující podivné duny na Marsu, které by si možná leckdo spletl s morseovkou | zdroj: ancient-code.com


Vědci našli morseovku na Marsu, NASA vzkaz rozluštila

TÉMATA: mars | záhady | věda | vesmír

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 09. 2016 | 12:00

Na Marsu byly objeveny podivné znaky, silně připomínající Morseovu abecedu. Vzkaz v podobě teček a čárek se ale v tomto případě nekoná. Podle vědců jsou to jen neobvykle seskupené písečné duny.

Snímek, na kterém je "morseovka" vidět, byl pořízen v únoru tohoto roku družicí Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Než si stihli podovných vzorců na povrchu Marsu všimnout ufologové, kteří by jej nepochybně označili za poselství jiných civilizací, NASA přispěchala s vlastním vysvětlením. Nejde o morseovku, ale o duny, které vznikly váním větrů ve dvou protichůdných směrech. 

Tečky jsou duny takzvaného barchanoidního typu. Vznikají váním větrů proti sobě, což není příliš časté na Zemi, ale zřejmě o něco častější na Marsu. Ovšem přesný postup vzniku těchto dun není znám doposud, takže snímky z družice MRO vzbudily velký zájem u odborníků, kteří doufají, že z nich lépe pochopí proces, při kterém tyto duny vznikají. 

Ovšem NASA se pojistila i proti tomu, že by se věci skutečně chopili ufologové a místo dun by celou věc označili za vzkaz mimozemšťanů. Vernoica Bray z týmu obsluhujícího družici pro jistotu vzkaz vyluštila. Poselství z Marsu tedy zní: “NEE NED ZB 6TNN DEIBEDH SIEFI EBEEE SSIEI ESEE SEEE.” 

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 09. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu