válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci našli místo, které bylo kdysi pravděpodobně nejnebezpečnějším místem na Zemi. Člověk by na něm neměl šanci přežít

Vědci našli místo, které bylo kdysi pravděpodobně nejnebezpečnějším místem na Zemi. Člověk by na něm neměl šanci přežít
Zdroj: zookeys.pensoft.net
+ 6 fotek+ 7 fotek

Místo na marocké poušti je rekordně bohaté na fosilie, které od sebe dělí miliony let. Podle vědců se právě zde kdysi nacházelo nejnebezpečnější místo na Zemi.

Simona Knotkova 19. května 2020

Planeta Země před 100 miliony lety byla sama o sobě nebezpečným místem k životu pro dnešního člověka. Podle paleontologů však bylo jedno místo, které bylo ještě nebezpečnější než všechny jiné lokality. Řeč je o takzvané Kem Kem Group, geologické lokalitě rozprostírající se na Sahaře podél hranice mezi Marokem a Alžírskem.

Jak ukazují četné nálezy fosilií, za časů křídy se zde koncentrovaly některé z nejhrozivějších živočišných druhů, které kdy obývaly naši planetu. „Bylo to pravděpodobně nejnebezpečnější místo v historii planety Země, místo, kde by cestovatel v čase dlouho nepřežil,“ říká vedoucí studie Nizar Ibrahim, odborný asistent biologie na University of Detroit Mercy.

Společně s mezinárodním týmem vědců k tomuto závěru dospěl srovnáním veškerých záznamů o fosiliích, které byly na území sesbírány. Podle spoluautora studie Davida Martilla z University of Portsmouth se jedná o nejkomplexnější práci o fosiliích obratlovců ze Sahary od roku 1936, kdy slavný německý paleontolog Ernst Freiherr Stromer publikoval svou poslední studii. Závěry bádání poskytují historické okno do afrického věku dinosaurů.

Na místě dnešní Kem Kem Group se v době křídy rozprostíral rozsáhlý říční systém, který byl domovem pro množství vodních i suchozemských druhů. Vedle ptakoještěrů či želv se zde vyskytovali nejméně tři z největších dravých dinosaurů, například osmimetrový Carcharodontosaurus a Deltadromeus. Jejich potravou byly neméně hrozivé ryby.

„Toto místo bylo přeplněné obrovskými rybami včetně gigantických latimérií a ryb z podtřídy dvojdyšných. Latimérie byla kupříkladu čtyřikrát až pětkrát větší než její dnešní potomek. Ve vodě plaval také obří sladkovodní žralok z rodu Onchopristis, který měl ty nejstrašlivější rostrální zuby. Byly jako naostřené dýky a krásně se leskly,“ popisuje Martill.

Celá studie vyšla v žurnálu Zookeys.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu