válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci našli mikroplasty už i v arktickém ledu

Vědci našli mikroplasty už i v arktickém ledu
Zdroj: iflscience.com

Mikroplasty jsou jednou z dalších globálních hrozeb, které má na svědomí člověk. Miniaturní vlákna a částice plastu jsou obsaženy ve vzduchu, vodě a našly se prakticky na všech místech planety. Vědci je nyní objevil i v arktických ledovcích.

Tomáš Chalupa 16. září 2019

Vědci z německého Isntitutu Alfreda Wegenera zmapovali, jak se plastové mikročástice dostávají na velké vzdálenosti po celé planetě. Vzduchem jsou unášeny i na ta nejodlehlejší místa, jako jsou například arktické pustiny. 14400 plastových částic na litr vody. Takovou koncentraci naměřili vědci v této panenské krajině. Pro srovnání sníh v Bavorských horách má koncentraci 154000 mikročástic na litr.

Velikost částic se pohybuje od 11 mikrometrů po 5 milimetrů. Jde o různé druhy barevných plastů a také gumy. Mikročástice padají na povrch společně se sněhem. Doslova zasněžují celou Arktidu. Jaký problém to představuje, ale vědci netuší. Fakt, že člověk konzumuje denně tisíce mikročástic v jídle i vzduchu, stejně jako všechna zvířata a ryby, zatím nikdo pořádně nezanalyzoval. Zatím je tedy předčasné malovat čerta na zeď, nicméně současně se vědci shodují, že rozhodně nejde o pozitivní zprávu. Prostě zatím jen nevíme, co nám zamoření mikroplasty přinese.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu