válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci našli kolbiště, kde Jindřich VIII. spadl z koně a málem zemřel

Vědci našli kolbiště, kde Jindřich VIII. spadl z koně a málem zemřel
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

V roce 1536 došlo k události, která mohla zamíchat mocenskými kartami Anglie. Král Jindřich VIII. Tudor měl ošklivý pád z koně, na dvě hodiny ztratil vědomí a utrpěl poranění mozku. Nezemřel, ale jeho osobnost tím navždy byla poznamenána. Vědci nyní našli místo, kde k této nehodě došlo.

Tomáš Chalupa 22. května 2021

„Tato nehoda byla zásadní událostí, která trvale změnila královu osobnost,“ říká historik Simon Withers. Podle něj o tom svědčí historické prameny. Například benátští a španělští velvyslanci popisovali krále v období před nehodou jako moudrého šarmantního muže. Nic nenasvědčovalo tomu, že se z něj vyklube mnohonásobný zahořklý vrah svých manželek. Po nehodě jej začaly stíhat těžké migrény, bolesti a také začal být nesmírně impulzivní a prchlivý. Vlastnosti, které u něj předtím nikdo nepozoroval a jež zásadním způsobem poznamenaly celou jeho vládu.

Výzkumníci našli ono místo, kde k pádu koně došlo, za pomocí radaru. Nyní se místo nachází 1,7 metrů pod zemí. K pádu krále totiž došlo na kolbišti, kde se konaly tradiční rytířské turnaje. Ten byl situován někde poblíž Greenwich Palace, což byla Jindřichova oblíbená rezidence. Po staletích už ale nebylo vůbec jasné, kde se ono kolbiště nacházelo. Navíc samotný palác velmi zchátral, za vlády Karla II. Stuarta byl téměř zdemolován, a po kolbišti tak nezbyly žádné stopy.

Thumbnail # Proč byl Jindřich VIII. tyran a hypochondr? Nejspíš za to mohl úraz hlavy
Mohlo by Vás zajímat:

Proč byl Jindřich VIII. tyran a hypochondr? Nejspíš za to mohl úraz hlavy

Na konci 19. století se při stavbě londýnského metra našly nějaké cihly z období vlády Jindřicha Tudora a archeologové doufali, že tyto cihly byly součástí základů pozorovacích věží, odkud král shlížel na kolbiště. Nyní se za pomoci radaru zjistilo, že kolbiště leželo o 100 metrů dál. Nyní se nachází na pozemku Národního námořního muzea. Rozměry kolbiště byly 200 x 75 metrů, což poskytovalo dostatek prostoru pro souboje na koních i souboje na zemi. Na tomto kolbišti spadl Jindřich pod koně tak nešťastně, že mohl zemřít.

Po nehodě už šlo vše z kopce. Králova žena Anna Boleynová byla tou dobou těhotná. Když jí řekli, že král zemřel, brzy nato potratila. Král, když se zotavil, jí za tento potrat obviňoval, rozvedl se s ní a nakonec ji dal popravit. Tak nakládal s většinou svých dalších manželek. Stal se krutým a vrtošivým vládcem, který nebyl ani milován, ani oslavován. Dobrého udělal nemnoho. Rozhádal se s papežem, což nakonec vedlo ke vzniku anglikánské církve nezávislé na Římu, položil základy moderního válečného námořnictva a posílil obranu anglického pobřeží z obavy před francouzskou invazí. Jinak ale byl rozhazovačný, rozmařilý, těžce se zadlužil a pronásledován svými běsy se soustředil hlavně na řešení svých osobních problémů. Za to vše nejspíš mohl právě onen osudný pád z koně.

Další články

Zavří­t reklamu