válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci našli „druhou Zemi“, je doslova za rohem

Vědci našli „druhou Zemi“, je doslova za rohem
Zdroj: sciencealert.com

Orbitální teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) objevil 31 světelných let od Země planetu, která může mít na svém povrchu vodu a může tudíž hostit život. Nachází se v souhvězdí Hydry a jmenuje se GJ 357 d.

Tomáš Chalupa 2. září 2019

GJ 357 d má zřejmě tenkou vrstvu atmosféry, kamenný základ a mohla by mít na svém povrchu i vodu. Je mezi 45 nejbližšími exoplanetami, což je skupina planet, kam nejvíce hledí oči astronomů při hledání vhodné planety pro budoucí kolonizaci. GJ 357 d je v systému, který je třetí nejbližší ze všech. Planeta je šestkrát větší než naše Země.

Navíc je planeta v takzvané zóně života, tedy v takové vzdálenosti od hvězdy, že není ani moc žhavá, ani moc studená. Nachází se sice na samém okraji této zóny, ale pořád ještě v ní. Dostává tak stejnou dávku gamma záření jako náš Mars. Astronomové se nyní snaží zjistit, jak moc hustá či tenká je vrstva atmosféry na planetě. Pokud by byla dostatečně hustá, aby dokázala udržet dostatek tepla, aby mohla ohřívat svůj povrch, dávalo by to velkou šanci, že bude moci mít na svém povrchu vodu v tekutém skupenství.

Zatím se ale zdá, že je na planetě teplota zhruba -53 stupňů Celsia. To je samozřejmě velká zima, ale přežít se to za určitých podmínek dá. Bohužel voda v takovém případě bude zmrzlá a nikoliv tekutá. Vědce každopádně toto vesmírné těleso začíná velmi zajímat a jistě se o ní v budoucnu dozvíme mnoho dalších informací.

Další články

Zavří­t reklamu