válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové našli Armageddon, jmenuje se Megido a leží v Izraeli

Archeologové našli Armageddon, jmenuje se Megido a leží v Izraeli
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Slovo Armageddon symbolizuje v naší kultuře božskou katastrofu, poslední soud, ultimátní zkázu. Ve skutečnosti je to ale dávné izraelské město jménem Megido.

Tomáš Chalupa 26. srpna 2021

Megido je v současnosti rušné archeologické naleziště. Město vzniklo před 7000 lety a existovalo až do 3. století před naším letopočtem. Za tu dobu na jeho území i kolem něj proběhlo množství válek a bitev, armády táhly tam a zase zpět a v Knize zjevení se píše, že zde proběhne i poslední bitva mezi silami dobra a zla.

Slovo Armageddon pochází z hebrejského Har Megiddo, což znamená hora Megido. Slovo se ale stalo jakýmsi synonymem pro bitvy a války. Egyptský faraon Thutmose III. zde porazil koalici vzpurných měst, která se snažila o nezávislost na egyptské říši. Židovský král Jóšijáš zde zase porazil faraona Neka II. Jeho úspěch ale neměl dlouhého trvání, byl zde zanedlouho poražen babylonskými vojsky Nebukadnesara II.

U Megida se bojovalo i v novověku. Na konci roku 1918 zde britská vojska vedená generálem Edmundem Allenbym porazila tureckou armádu, což přimělo Turky požádat o příměří a ukončit tak své angažmá ve válce.

O Megido mělo smysl bojovat díky jeho strategické poloze. Leží v údolí Jezreel, kříží se zde mnoho důležitých obchodních tras a místo má velkou strategickou důležitost. Není divu, že Megido se stalo synonymem pro bojiště a místo epických bitev.

Megido pochopitelně zajímalo archeology, kteří zde provádějí vykopávky už téměř sto let. První větší archeologické práce zde probíhaly mezi lety 1925 a 1939. Byly zde nalezeny například obrovské stáje postavené zřejmě za krále Šalomouna, nalezeno bylo také 382 předmětů ze slonoviny, jsou zde velká pohřebiště, nalezen byl také Velký chrám ze 3. století před naším letopočtem, několik bran, masivní opevnění, a dokonce systém podzemních tunelů. Vykopávky pokračují i dnes pod vedením odborníků z univerzity v Tel Avivu. Armageddon, tedy pardon, Megido, má i po sto letech co nabídnout.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu