válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci našli 4500 let starý papyrus, který popisuje stavbu egyptských pyramid

Vědci našli 4500 let starý papyrus, který popisuje stavbu egyptských pyramid
Zdroj: ancient-code.com

Muzeum v Káhiře zveřejnilo a vystavilo papyrus, který byl nalezen v roce 2013 v Rudém moři. Je 4500 let starý, což z něj dělá nejstarší dochovaný papyrusový svitek na světě.

Tomáš Chalupa 11. srpna 2016

Co je na dokumentu nejvíce zajímavé, jsou detaily o stavbě pyramid, které jsou v něm uvedeny. Papyrusové listy jsou totiž jakýmsi deníkem nebo poznámkovým blokem inspektora jménem Merer. Právě on měl dohlížet na stavbu Velké pyramidy v Gíze. Měl pod sebou tým 200 lidí, kteří mu s jeho prací pomáhali.

Zmiňuje se například o mnoha kamenolomech rozmístěných podél řeky Nilu. Ty sloužily jako zdroj kamene pro monumentální stavbu. Rovněž se v dokumentu objevuje použití vápence, konkrétně na vnější stěny pyramidy. Podle deníku pochází z Tury, odkud byl přepravován do Gízy loděmi. Cesta trvala čtyři dny, přímo na místo stavby se pak vápenec dostal soustavou vodních kanálů.

Papyrus obsahuje data zachycující časový úsek několika měsíců. Jsou seřazena do dvou sloupců a popisují detailní operace den za dnem. To vše se odehrávalo ve 27. roce vlády faraona Chufua. Deník také popisuje, jak nad celou stavbou dohlížel vezír Ankhaf, blízký příbuzný faraona. Je pravděpodobné, že v době, kdy Merer psal své zápisky, byla už prakticky celá pyramida dokončená. Je tedy zřejmé, že pyramidy nebyly dílem mimozemšťanů, ale tisíců lidí, kteří po celé roky stavěli tyto pompézní hrobky pro své faraony.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu