Umělecká představa toho, jak by mohla vypadat černá díra ústící v bílou díru.

Umělecká představa toho, jak by mohla vypadat černá díra ústící v bílou díru. | zdroj: livescience.com


Vědci možná přišli na to, co je v černé díře. Anebo taky ne

TÉMATA: vesmír | černá díra | červí díra

user-avatar

M. Šindlauerová

13. 11. 2019 | 14:00

Černá díra je vlastně pěkně děsivá. Nevíme o ní totiž takřka nic. Díky výpočtům nejvýznamnějších vědců víme, že se jedná o objekt, který disponuje obrovskou gravitační silou, jež pohlcuje vše, co se k ní přiblíží. Včetně světla, času nebo signálu.

Nejděsivější na černé díře je ale to, co si o ní myslí přední odborníci. Podívat se, jak to v černé díře vypadá, je totiž dle nich absolutně nemožné. Což o to – nechat se do díry “vcucnout” se lidstvu jednoho dne nepochybně podaří. Nejbližší černá díra V616 Monocerotis je od nás “pouhých” 3000 světelných let (pro srovnání: první vizuální důkaz černé díry z letošního dubna pochází z oblasti vzdálené přes 50 milionů světelných let od Země). Jenže zpátky už se průzkumník nedostane a vědci dosud nedokázali přijít ani s žádným teoretickým postupem, jak to v budoucnu provést. Ještě hodně, opravdu hodně dlouho tak nebudeme moci zjistit, co se v černé díře děje. Existuje ovšem několik teorií.

Tak například profesor Richard Massey, jeden z nejvýznamnějších teoretiků v oblasti černých děr, se domnívá, že jakmile se něco nebo někdo do díry dostane, moc času na kochání mu nezbyde. V důsledku působení smrtících gravitačních sil dojde ihned k tzv. špagetifikaci, a vniknuvší objekt zažije bolestivé (i vesmírné sondy mají duši) a doslovné roztrhání na kusy způsobené roztažením své vlastní hmoty.

Jeho kolega Kip Thorne má zase poněkud optimističtější představy. Je přesvědčen, že černé díry fungují jako “červí díry”, tedy že jsou jakousi chodbou, portálem, do jiných částí vesmíru. Thorne se významnou měrou podílel na vzniku hollywoodského blockbusteru Interstellar, jenž s tématikou černé a červí díry pracoval, i když, pravda, poněkud romantickou formou. Lidstvo je v tomto snímku zachráněno právě tím, že objeví černou díru vedoucí do galaxie s obyvatelnou planetou. Mimochodem Thorne napsal o této teorii velice zajímavou knížku, která se příznačně jmenuje The Science of Interstellar.

S další známou teorií přišel ruský kosmolog Igor Novikov, pojmenoval ji “teorie bílé díry”. Dle ní vede černá díra do “bílé díry”, která umí světlo nebo hmotu pouze vypouštět, ovšem nic do sebe nepohlcuje. Ostatně vznikem, zánikem a vlastně vším okolo černých děr se detailně zabýval i legendární Stephen Hawking.

Černá díra tak zůstává jedním z nejtajemnějších úkazů vesmíru, který zamotává hlavu i těm nejlepším vědcům na světě a který lidstvo nemá možnost blíže prozkoumat. Ještě hodně dlouho si počkáme, než se něco kloudného o černých dírách dozvíme. Zatím o nich víme zoufale málo a i to, co víme, je založené na teoriích. Přičemž pravděpodobnost těchto teorií je pořád ještě malá, neboť se je nedaří plně prokázat.

 

user-avatar

M. Šindlauerová

13. 11. 2019 | 14:00

Zavří­t reklamu