Planeta X je hypotetická, dosud neobjevená velká planeta ve sluneční soustavě. Označení X neznamená číslo 10, ale „neznámá“, protože v čase předložení hypotézy (počátek 20. století) bylo známých jen osm planet sluneční soustavy.

Planeta X je hypotetická, dosud neobjevená velká planeta ve sluneční soustavě. Označení X neznamená číslo 10, ale „neznámá“, protože v čase předložení hypotézy (počátek 20. století) bylo známých jen osm planet sluneční soustavy. | zdroj: mashable


Vědci mají znovu v hledáčku Planetu X, nachází se možná na samém okraji sluneční soustavy

TÉMATA: planety | nibiru | vesmír | sluneční soustava

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 10. 2018 | 16:00

Astronomové objevili na okraji naší sluneční soustavy neznámé těleso. Podle všeho by mohlo jít o planetu, které se někdy říká Nibiru nebo Planeta X. Ta přitom byla považována za výmysl. Je možné, že skutečně existuje?

Dr. Scott Sheppard a profesor Chad Trujillo už v roce 2014 začali zkoumat skupinu šesti objektů v Kuiperově pásu a také pole ledových a kamenných objektů za Neptunem, tedy ve velmi vzdálených částech sluneční soustavy.

Zjistili, že oběžné dráhy těchto menších těles vykazují neklamné známky toho, že je ovlivňuje nějaké větší těleso svou gravitační silou. Zkrátka za těmito tělesy musí být ještě nějaký větší objekt, který deformuje jejich oběžnice. Oba astronomové se domnívají, že jde o planetu, která takto ovlivňuje dráhy objektů ve svém dosahu. Nový objekt nalezený v extrémní vzdálenosti od Slunce, rovněž vypadá, že jeho oběžnou dráhu ovlivňuje nějaká planeta.

Teď oba vědci našli další těleso, jehož oběžná dráha vykazuje ty samé znaky. Jde o těleso TG 387 o průměru 300 kilometrů, vzdálené 80 astronomických jednotek od Slunce. Pro představu, Pluto je vzdáleno 34 astronomických jednotek od Slunce. „Tyto malé objekty jsou jako drobečky, které nás postupně vedou k Planetě X,“ říká Sheppard.

Objekt byl poprvé spatřen teleskopem na Mauna Kea na Havaji. Následovaly další pozorování různými světovými teleskopy, které dohromady poskytly dostatek dat, aby bylo možné určit nezvyklou dráhu objektu TG 387. Perihelium objektu je přibližně stejné jako u dvou nejvzdálenějších objektů sluneční soustavy, kterými jsou VP 113 a Sedna. „Zdá se, že TG 387 je ovlivňováno stejně jako tyto extrémně vzdálené objekty. Simulace nám neříká, že za těmito objekty je nějaká planeta, ale je to další důkaz, že by se tam mohlo vyskytovat něco velkého,“ uzavírá poněkud tajemně Sheppard.

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 10. 2018 | 16:00

Zavří­t reklamu