válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci mají důkaz, že čokoláda prospívá vašemu mozku

Vědci mají důkaz, že čokoláda prospívá vašemu mozku
Zdroj: sciencealert.com

Italští vědci se pustili do výzkumu čokolády, respektive jejího vztahu k myšlenkovým schopnostem člověka. A zjistili potěšující fakt – čokoláda vašemu mozku rozhodně prospívá.

Tomáš Chalupa 8. července 2019

Vědecký tým zahájil svůj výzkum už v roce 2017 a rychle zjistil, že čokoláda má blahodárný vliv na paměť. Mozek díky čokoládě lépe uchovává a zpracovává vizuální podněty, tedy jednoduše řečeno, lépe si pamatuje.

Později se podařilo zjistit, že v čokoládě je celá řada látek, které mají rovněž pozitivní a terapeutické účinky. Například polyfenoly obsažené v hořké čokoládě mají velmi pozitivní vliv na celkové zklidnění mysli a flavanoly zase zmírňují zhoršování paměti způsobené stárnutím.

Bohužel věc má i druhou stranu mince. Čokoláda také obsahuje teobromin, což je toxická látka. Pokud byste snědli 85 tabulek čokolády, pravděpodobně byste se touto látkou otrávili a možná byste i zemřeli. To už byste ale mimo jiné měli také parádní zácpu na týdny dopředu.

Italský tým je přesto přesvědčen, že pozitivní dopady pravidelné konzumace čokolády převažují, a to právě díky flavanolům. Zejména u starších lidí může čokoláda se svými flavanoly výrazně zlepšit jejich paměť. U lidí v produktivním věku bez zdravotních komplikací zase může výrazně zlepšit kognitivní schopnosti. A ženy po probdělé noci mohou díky čokoládě získat zpět pozornost a obnovit funkce mozku, které spánková deprivace ovlivnila. To je podle vědců slibný základ pro výzkum léčby následků spánkové deprivace.

Co je ale podstatné, celou dobu je řeč pouze o hořké čokoládě. Nebavíme se o mléčné, bílé ani jakékoliv jiné, kterých jsou plné obchody a které také bývají výrazně atraktivnější pro konzumenty. Jíst černou čokoládu je z hlediska mozku nepochybně přínosné, ale nelze opomenout, že člověk může díky tomu přibrat nějaké to kilo. Pokud ale budete konzumovat čokoládu s mírou, pak uděláte dobře pro svůj mozek.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu