válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci konečně určili přesnou adresu Země, už víme, kde se nachází naše galaxie

Že se nachází Země poblíž Slunce, víme, a že se Slunce nachází v galaxii zvané Mléčná dráha, je nám rovněž známo. Ale kde přesně se nachází naše Mléčná dráha, to zjistili vědci teprve nedávno.

Tomáš Chalupa 2. ledna 2017

Naše galaxie je součástí superklastru Laniakea obsahující okolo 100 000 galaxií, která se rozkládá na vzdálenost 520 milionů světelných let. Takže tam někde jsme, ale kde přesně?

Astronom Brent Tully se svým týmem zkoumal 8000 galaxií v našem „sousedství“, aby určil přesnou polohu naší Mléčné dráhy. Ta se nenachází v centru superklastru, ale v jiném klastru, který se jmenuje Virgo, tedy Panna. Virgo je jakýmsi přívěškem nebo slepým ramenem Laniakey.

Co to pro nás znamená? Samozřejmě pro běžný život nic zásadního, ale přesto je umístění člověka na „mapě“ vesmíru podstatné a dává mu jakýsi nový rozměr jeho úvah o sobě samém. A také si znovu uvědomíme vlastní nepatrnost. Velikosti klastrů jsou nepředstavitelné, vymykají se lidskému měřítku, a přesto i ony jsou jen malou částí vesmíru. Jsme míň než zrnko prachu na poušti, ale alespoň už přesně víme, kde se ono zrnko nalézá.

Další články

Zavří­t reklamu