válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci konečně umí změřit naše vnitřní hodiny. Z nich bude možné určit, kolik nám ještě zbývá života

Vědci konečně umí změřit naše vnitřní hodiny. Z nich bude možné určit, kolik nám ještě zbývá života
Zdroj: sciencealert.com

V jakém stádiu životního cyklu se buňka nacházela, byli doposud vědci schopni zjistit, až když odumřela. Poslední výzkum ovšem přinesl metodu umožňující analýzu živých buněk nahlížením do jejich jádra. Objevili ji výzkumníci z Newyorské univerzity, kteří studii publikovali v časopise Sborník Akademie věd.

Yvonne Pokorná 25. září 2017

To, že velikost a tvar buněčného jádra prodělá za celý svůj život podstatné změny, bylo již známo, ale chyběly poznatky, zda tyto změny nastávají i v kratších intervalech. Nebylo totiž možné buňky měřit, když byly živé. S pomocí nemodernějšího fluorescenčního mikroskopu však nyní vědci mohou sledovat dříve nezachytitelné chvění jaderných obalů buněk, k němuž dochází v průběhu pouhých několika sekund. Tímto způsobem zachytili, že amplituda tohoto kolísání klesá, zatímco buněčný cyklus dál pokračuje.

Jádra lidských buněk s jaderným obalem zvýrazněným zeleně.

Jádra lidských buněk s jaderným obalem zvýrazněným zeleně.

Tento pohyb by mohl sloužit jako vnitřní hodiny lidského organismu. Vědci by tak mohli vykonávat měření za účelem zjištění, v jakém bodě buněčného cyklu se živá buňka právě nachází. To by snad umožnilo více chápat nejzákladnější procesy lidského organismu. Podle vědců jejich objev přinese nové poznatky o zdravých i nemocných buňkách.

“Víme, že strukturální a funkční poruchy jaderných obalů buněk vedou k velkému počtu vývojových a dědičných chorob, jako jsou kardiomyopatie (onemocnění srdečního svalu), svalová dystrofie a rakovina,“ uvedla vedoucí výzkumu Alexandra Zidovska. “Osvětlení mechaniky změn buněčných jader pomůže lépe porozumět, jak fungují jaderné obaly v případě zdraví i nemocí,” dodala.

Další články

Zavří­t reklamu