Mocnou aztéckou říši zničily epidemie břišního tyfu.

Mocnou aztéckou říši zničily epidemie břišního tyfu. | zdroj: ancientpages.com


Vědci konečně přišli na to, co vyhladilo Aztéky

TÉMATA: aztékové | nemoci | archeologie | mexiko

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 03. 2020 | 21:00

Vědci už mnoho let vědí, že rozvinutou aztéckou civilizaci před zhruba 500 lety vyhladila epidemie, kterou Aztékové nazývali cocoliztli. Doposud se však nevědělo, jaká nemoc to vlastně byla. Vědcům z univerzity v Tübingenu se to nyní podařilo zjistit.

Epidemie cocoliztli (vy jazyce Aztéků to znamená Velký mor) řádila mezi lety 1545 – 1570. Byla to jedna z mnoha epidemií, které sužovaly celou oblast dnešního Mexika. Výskyt nemocí měli na svědomí Evropané, kteří je s sebou zavlekli na americký kontinent. Místní populace tyto nemoci neznala, neměla proti nim žádné protilátky, a tak byly tyto epidemie velmi devastující.

Cocoliztli z nich byla největší a nejničivější co do počtu obětí. Vědci analyzovali DNA získané z kostí a zubů ostatků Aztéků a došli k závěru, že nemoc způsobila bakterie Salmonela enterica, která způsobuje břišní tyfus. Ten se projevoval vysokými teplotami, krvácením z úst, očí a uší a bolestmi hlavy. Aztékové neměli vytvořené žádné protilátky a nemoc si mezi nimi vybírala krutou daň. Nakažený člověk zemřel za několik dní ve velkých bolestech.

Dříve se vědci domnívali, že cocolitzli byla epidemie spalniček nebo neštovic. Břišní mor nebyla jediná nemoc, která Aztéky ničila, postihly je také epidemie neštovic, která měla na svědomí 8 milionů životů. Cocolitzli si vyžádalo ještě více obětí, vyhladila 80 procent celé populace Aztéků a de facto zničila jejich říši. Kromě opakovaných epidemií, z nichž tři včetně cocolitzli byly opravdu rozsáhlé, Aztéky také v daném období postihly vlny mimořádných veder. Sucha způsobila nedostatek úrody, hlad a podvýživa také přispěly k celkové nízké imunitě Aztéků.

Sami vědci si ale nechávají otevřená zadní vrátka a připouští, že cocolitzli mohla být i jiná nemoc. V kostech Aztéků se ovšem kromě Salmonely entericy žádné další patogeny nenašly, takže vědci vycházejí pouze z tohoto jednoho nálezu. Připouští, že zkoumaný vzorek je příliš malý a mohly by se v budoucnu najít i jiné patogeny. Břišní tyfus se zatím jeví jako nejpravděpodobnější.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 03. 2020 | 21:00

Zavří­t reklamu