válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci jsou v šoku: uvnitř sochy Buddhy našli mumii mnicha! Sám se mumifikoval

Vědci jsou v šoku: uvnitř sochy Buddhy našli mumii mnicha! Sám se mumifikoval
Zdroj: Jan van Esch / Meander Medisch Centrum

Při zkoumání sochy čínského Buddhy objevili holandští vědci v jejím vnitřku tisíc let starou mumii buddhistického mnicha. CT scan také odhalil, že útroby mnicha jsou vycpané svitky se starodávným čínským textem.

tyrion 23. února 2015

Lékařské středisko Meander v holandském městě Amersfoort nedávno vyšetřovalo neobvyklého „pacienta“ – starodávnou sochu mnicha. Za účasti několika lékařských specialistů a experta na buddhistické umění a kultury Erika Bruijina prošla socha CT vyšetřením, které potvrdilo, že v sobě skrývá velmi dobře zachovalé ostatky mnicha, jenž zemřel někdy kolem roku 1 100.

Pomocí endoskopu speciálně vyrobeného pro zkoumání mumií vyšetřili lékaři hrudní a břišní dutiny mnicha a odebraly z nich vzorky dosud neidentifikovaného materiálu. Učinili při tom zajímavý objev. Mezi veškerými druhy shnilého materiálu, které se nalézaly na místě odstraněných orgánů, našli útržky papíru, na kterých byly vytištěné starodávné čínské znaky. Kromě toho také odebrali vzorky kostí kvůli testům DNA.

Nezvyklý obrázek – lékaři vyšetřují sochu mnicha

Nezvyklý obrázek – lékaři vyšetřují sochu mnicha

Podle předběžných údajů by měly ostatky patřit čínskému mnichu jménem Liuquan. Odborníci přikládají nálezu velký kulturní význam. Nejde jen o první mumii tohoto druhu, ale také o dosud jedinou mumii čínského buddhistického mnicha, která byla podrobena vědeckému zkoumání na Západě.

Vědci se domnívají, že jde možná o příklad takzvané sebemumifikace, při níž mniši podstupovali léta trvající kruté rituály, jimiž se připravovali na smrt a zdárnou mumifikaci svého těla. Tato praxe byla široce rozšířena například v Japonsku, kde se s ní začalo před více než tisíci lety a která trvala až do 19. století, než byla zakázána.

Krutá sebemumifikace

Spočívala v tom, že prvních tisíc dní mniši drasticky omezili výživu a kromě semínek, ořechů a ovoce nic jiného nejedli. Kromě toho provozovali náročné fyzické aktivity, aby své tělo zbavili veškerého podkožního tuku. Dalších tisíc dní už jedli jen kůru a kořínky. Ke konci této fáze pili jedovatý čaj připravovaný z uruši – mízy stromu škumpa lakodárná – jenž vyvolával zvracení a rychlou ztrátu tekutin. Zároveň také působil jako konzervační prostředek a zabíjel červy a bakterie, které by jinak po smrti mohli rozkládat mrtvé tělo.

V závěrečné fázi po více než šestiletých mučivých přípravách se mnich uzavřel do kamenné hrobky, jen o málo větší než bylo jeho tělo, do níž vedla malá vzduchová hadice přivádějící do hrobky kyslík. Mnich se usadil se do lotosové pozice a uvedl se do stavu meditace. Takto vydržel bez pohnutí až do chvíle, než se odebral na věčnost. Každý den jen zazvonil zvonkem nahoru, aby dal ostatním mnichům na vědomí, že ještě žije. Když přestal zvonit, znamenalo to, že umřel.

Mniši pak vytáhli vzduchovou hadici a hrobku na dalších tisíc dní pečlivě utěsnili. Po uplynutí této doby hrob otevřeli, aby zkontrolovali stav zemřelého. Pokud se jeho tělo nacházelo v zachovalém stavu, byl zemřelý mnich povýšen na buddh a jeho tělo bylo umístěno do chrámu, kde se těšilo úctě a zbožnosti. Takový byl právě i osud tělesných ostatků mnicha Liuquana. Jeho mumie je nyní vystavena v Národním muzeu přírodní historie v Budapešti, kde bude k vidění až do května letošního roku.

Další články

Zavří­t reklamu