válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci jsou si jistí, že Tutanchamonova dýka pochází z kosmu

Vědci jsou si jistí, že Tutanchamonova dýka pochází z kosmu
Zdroj: mirror.co.uk

Egyptský faraon Tutanchamon je pohřben s dýkou, která je vyrobena z vesmírného kovu. Konkrétně z rudy obsahující stopy kobaltu a niklu. Právě niklu je mnohem více, než kolik je běžné v předmětech z pozemské železné rudy. Takže vědci jsou si jistí, že dýka byla zhotovena z meteorické rudy.

Tomáš Chalupa 6. června 2016

Zajímavé je, že sami Egypťané si byli velmi dobře vědomi, že ruda pochází z meteoritu. Používali ji pouze při výrobě nejvzácnějších předmětů. „Zatím byl prokázán pouze u dvou jiných egyptských artefaktů, domníváme se proto, že staří Egypťané přikládali železu z meteoritů velký význam, bylo to bráno jako dar bohů, „ říká egyptoložka Joyce Tyldesleyová z Manchesterské univerzity.

Vědci použili neinvazivní rentgenovou metodu, kterou dýku prozkoumali, aniž by ji poškodili. Také obsah rudy, ze které byla dýka vyrobena, porovnali s meteoritem nalezeným u pobřeží Rudého moře. A zjistili, že horniny jsou si velmi podobné. Podle italsko-egyptského archeologického týmu zkrátka není pochyb, že dýka byla vyrobena z meteorické horniny. Nyní by mohly přijít na řadu další předměty, které měl faraon Tutanchamon ve své hrobce. Je totiž možné, že dýka nebyla jediným předmětem majícím původ ve vesmíru.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu