Mládě tasmánského tygra naložené ve formaldehydu, vědci jich mají celkem 13.

Mládě tasmánského tygra naložené ve formaldehydu, vědci jich mají celkem 13. | zdroj: allthatsinteresting.com


Vědci jsou prý velmi blízko k navrácení vyhynulého tasmánského tygra do přírody

TÉMATA: zvířata | tygři | vyhynulé druhy | vědecké pokusy | genetika | austrálie

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 06. 2018 | 09:00

Tasmánský tygr je šelma, která byla vyhubena před osmdesáti lety. Vědci však uchovávají několik mrtvých mláďat v lahvích s formaldehydem. A právě tato mláďata mohou být cestou, jak tasmánského tygra oživit.

Vědci chtějí manipulovat s DNA a použijí k tomu právě tato mrtvá mláďata. Má jim k tomu pomoci nový nástroj v oblasti genetiky zvaný CRISPR. Jde o techniku editování a manipulování s geny, kterou lze použít pro znovuvytvoření genetického obrazu i vyhynulých tvorů. Zjednodušeně řečeno by se geny tasmánského tygra daly do genetické výbavy nejbližšího žijícího druhu a pomocí následné genetické úpravy by se narodil tasmánský tygr.

Podobnou techniku plánují vědci použít například k oživení mamutů. Jde v podstatě o stejnou technologii, jaká byla popsána ve sci-fi filmu Jurský park.  Vědci z univerzity v Melbourne mají k dispozici 13 mrtvých mláďat tasmánského tygra naložených v lahvích s formaldehydem. Problém je právě v tom, že tasmánský tygr nemá žádné druhově spřízněné příbuzné, na rozdíl třeba od zmíněných mamutů, kde se dá DNA použít na slony. Tasmánský tygr byl výjimečný druh, navíc žil v oblastech, kde se jiné podobně velké šelmy vůbec nevyskytovaly. I proto se stal doslova ikonickým zvířetem.

Pokud se podaří najít vhodný živočišný druh, vědci z Melbourne jsou přesvědčeni, že nic nebrání tomu, aby se pokusili tasmánského tygra přivést zpět do přírody. Poslední exemplář zemřel před osmdesáti lety v zoologické zahradě v Hobartu. Od té doby se zvíře pokusilo najít několik vědeckých výprav, ale byly víceméně neúspěšné, přestože zkazky o tom, že tygr byl někde spatřen, se objevují poměrně často.

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 06. 2018 | 09:00

Zavří­t reklamu