Antihmota se rodí přímo v jádru naší galaxie, zjistili vědci.

Antihmota se rodí přímo v jádru naší galaxie, zjistili vědci. | zdroj: messagetoeagle.com


Vědci hlásí, že objevili zdroj antihmoty

TÉMATA: vesmír | galaxie | antihmota

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 06. 2017 | 11:00

Mezinárodní tým astrofyziků vedený Australskou národní univerzitou ohlásil, že se mu podařilo detekovat zdroj antihmoty. Ve své studii popsali, jak se antihmota tvoří v naší Mléčné dráze.

Když se částice antihmoty setkají s částicemi hmoty, dojde k výbuchu, obě částice se anihilují a do vesmíru se vyzáří záření gama. Už od 70. let minulého století vědci vědí, že jádro naší galaxie je zdrojem paprsků gama. To bylo silným indikátorem, že by tam mohla být přítomná antihmota. Ovšem neví se, odkud se tato antihmota vlastně bere. 

Nyní na to vědci přišli. V jádru galaxie došlo k několika velkým výbuchům supernov, které vedly ke srážce dvou bílých trpaslíků. Tato gigantická srážka dvou prastarých hvězd zřejmě stála za vznikem antihmoty v naší galaxii. Menší bílý trpaslík obsahující hlavně hélium se srazl s větším, který obsahoval kyslík a uhlík. 

Jak přesně srážka proběhla. se přesně neví. Každopádně došlo k ohromné termonukleární supernově, která se podle vědců z Austrálie stala zdrojem antihmoty. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 06. 2017 | 11:00

Zavří­t reklamu