válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci genetickým manipulováním vytvořili z pokojové rostliny účinnou čističku vzduchu

Vědci genetickým manipulováním vytvořili z pokojové rostliny účinnou čističku vzduchu
Zdroj: techexplorist.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Mít doma čistý a zdravý vzduch by si přál jistě každý. Vždyť většinu života trávíme v uzavřených místnostech, kde všude dýcháme vzduch plný škodlivin a nečistot, kterých se pouhým větráním jen tak nezbavíme. Vedle finančně nákladných moderních technologií na úpravu domácího vzduchu může pomoci o mnoho levnější kousek přírody. Třeba taková šplhavnice zlatá. Ovšem jen ta, kterou upravili genetičtí inženýři.

Yvonne Pokorná 3. srpna 2019

Často se říká, že pokojové rostliny snižují znečištění ovzduší v interiéru, ale podle vědců toto dokáže jen několik málo rostlin, a navíc s malým, ne-li nepatrným účinkem.

Šplhavnice zlatá je poměrně rozšířená popínavá rostlina, která je nenáročná na pěstování. Řadí se mezi pokojové rostliny, o kterých se má zato, že umí nejlépe filtrovat vzduch. Vědci z Washingtonské univerzity však její čistící výkon o hodně zvýšili genetickou modifikací. Obohatili ji o jaterní enzym P450 2e1, který vzali z DNA králíka. Tento enzym si totiž umí poradit s širokou škálou organických těkavých látek obsažených v ovzduší každé domácnosti, ať se jedná o benzen, chloroform či formaldehyd. Tyto sloučeniny dokáže štěpit na molekuly, které pak rostlina využije na podporu svého růstu.

O tom, že se záměr výzkumníkům podařil, svědčí provedené testy. Zatímco normální šplhavnice snížily v uzavřených nádobách koncentrace benzenu či chloroformu za jeden týden ani ne o deset procent, ty modifikované jich za stejnou dobu odfiltrovaly více než 90 procent!

Tým navrhuje, aby rostlina byla součástí jakéhosi biofiltru podobného miniaturnímu skleníku, kterým by proháněl vzduch větrák. „Pokud některou z těchto rostlin postavíte do kouta, nebude vystavena dostatečnému kontaktu se vzduchem, aby mohla účinkovat,“ podotýká profesor Stuart Strand, jeden z autorů studie. Na vyčištění vzduchu v domácnosti by podle něj stačilo 5 až 10 kilogramů rostlin.

Ve Spojených státech již vědci získali souhlas s prodejem této modifikované rostliny. “Nabízíme to veřejnosti jako způsob, jak redukovat těkavé organické látky, které jsou prokázanou, reálnou hrozbou našemu zdraví,” vysvětluje Strand.

Vzduch v domácnostech je plný mnoha znečišťujících látek s karcinogenními účinky. Dosud bylo v budovách ve vzduchu zjištěno více než 170 látek, které za určitých podmínek mohou mít negativní dopad na zdraví obyvatel. Zdrojem těchto látek jsou stavební materiály, nátěrové hmoty, dřevotřískový nábytek, koberce, podlahy, ale i osvěžovače vzduchu, úklidové prostředky, a mohou se dokonce uvolňovat i z tiskovin či elektroniky. Benzen se do domácího prostředí může dostat například z přilehlých garáží nebo z hořících svíček. Chloroform se uvolňuje z chlorované vody během sprchování. Formaldehyd se odpařuje ze stavebního materiálu, dřevotřískového nábytku, koberců a hraček, kde je použit jako lepidlo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu