válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci dostali nápad, jak využít špačky z cigaret. Chtějí je přidávat do asfaltu a zlepšit tak stav vozovek

Vědci dostali nápad, jak využít špačky z cigaret. Chtějí je přidávat do asfaltu a zlepšit tak stav vozovek
Zdroj: atlasobscura.com

Cigaretové nedopalky tvoří téměř třetinu odpadu v oceánech a mořích, odhady říkají, že každým rokem se se jich vyhodí 1,3 miliony tun. Stejně jako zbytek cigarety obsahují několik tisíc chemických látek jako jedovatý arzén či rakovinotvorný dehet a radioaktivní polonium. Tyto chemikálie se pak dostávají do půdy i do vodních toků a ohrožují živočichy. Nyní však vědci v Austrálii našli nový způsob, jak zadržet chemikálie z cigaretových špačků a současně zkvalitnit s jejich pomocí silnice.

Yvonne Pokorná 2. října 2017

Vědci nedopalky potáhli parafinovým voskem a bitumenem, vysoce viskózní černou látkou na bázi oleje, a přidali je asfaltové směsi. Poté vyvinuli tlak, aby simulovali její použití na povrch vozovky. V závislosti na hustotě cigaretových nedopalků a kvalitě použitého bitumenu byl nový materiál schopen odolat řadě podmínek, od lehké až po těžkou dopravu. Oproti tradičnímu asfaltu měl také nižší tepelnou vodivost, takže pokud by se jím pokryly silnice, mohl by se zmírnit efekt městského tepelného ostrova.

„Tento výzkum ukazuje, že můžete vytvořit nový stavební materiál a zároveň životní prostředí zbavit obrovského problému s odpady,“ říká vedoucí výzkumný pracovník Abbas Mohajerani.

Je těžké říci, kdy nebo zda vůbec se nedopalky stanou běžnou složkou asfaltových směsí, ale nezdá se, že by se tím jejich množství v blízké budoucnosti nějak výrazně snížilo. Předpokládá se, že výroba cigaret díky populační explozi vzroste do roku 2025 o 50 procent.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu