válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci diskutovali o tom, za jak dlouho objevíme život mimo Zemi

Vědci diskutovali o tom, za jak dlouho objevíme život mimo Zemi
Zdroj: livescience.com

Jak dlouho ještě bude trvat, než objevíme mimozemský život? Za deset, dvacet let, nebo nikdy? I o tom debatovali odborníci na Mezinárodním astronautickém kongresu, byť velmi nevážně.

Tomáš Chalupa 5. prosince 2019

Nešlo o nějakou diskusi nerdů nebo nadšenců, ale světových odborníků, kteří se tak nebo onak zabývají hledáním mimozemského života. Přesto to byla diskuse odlehčená a místy i vtipná. Diskusi moderovala Claire Webbová z MIT, která na úvod diskuse prohlásila: „Drake (autor podle nějž se jmenuje Drakeova konstanta) je podle mě velká autorita na zodpovězení této otázky. A Drake říká 2024, takže se budu držet jeho názoru.“

Ředitel Bank Observatory ve Velké Británii Mike Garrett zase podotkl: „Já bych nejraději odpověděl, že už zítra. Myslím, že je dobrá šance najít život na Marsu v příštích pěti, deseti nebo patnácti letech.“ Andrew Siemion, ředitel Výzkumného centra SETI v Berkeley, hádal, že by to mohlo být 22. října roku 2036. Lucianne Waklowitzová z chicagského Planetaria uvedla, že to nastane v příštích 15 letech.

Astronomka Sara Seagerová si myslí, že to bude do 20 let. Bill Diamond, ředitel CETI, se nechal slyšet, že k tomu dojde určitě za jeho života. „Nejspíš někdy v dubnu,“ dodal. Pete Worden se nebál predikce, že se tak stane přímo na jeho vlastní narozeniny.

Přestože se názory odborníků různí a mnohé byly proneseny v nadsázce, stále je potřeba si uvědomit, že nikdo neřekl slovo „nikdy“ a nikdo nehádal více než 20 let. S trochou optimismu se dá tedy předpokládat, že do 20 let se někde ve vesmíru nebo na Marsu podaří najít mimozemský život. Doufejme, že se panelisté a odborníci ve svých žertovných predikcích nemýlili.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu