válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci chtějí stvořit křížence slona a mamuta, má zabránit vymírání

Vědci chtějí stvořit křížence slona a mamuta, má zabránit vymírání
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Vymírání slonů je obrovský problém. Mezi lety 2002 – 2012 Afrika ztratila 60 procent populace slonů. Na vině jsou pytláci, kteří je střílí kvůli slonovině. Zabránit definitivnímu vymření slonů chtějí vědci experimentem, při kterém plánují stvořit křížence slona a mamuta.

Tomáš Chalupa 28. května 2018

Zatímco vlády afrických států najímají bojová komanda, aby čelila stále lépe organizovaným pytlákům, vědci na to jdou jinak. Chtějí do populace slonů dostat mamutí DNA. Doufají, že tak vznikne kříženec mamuta a afrického slona, který odradí lovce. Podle kritiků by si ale vědci neměli hrát na bohy.

Těmi bohy mají na mysli především profesora George Churche a jeho tým. Právě oni stojí za záměrem vytvořit nové hybridní zvíře. Tento nový druh má být obrovský a tím prý bude velmi těžké ho ulovit. Je to velmi podivuhodný předpoklad, protože může nastat i opačný efekt – monstrum bude lehké zasáhnout. Dnešní vysoce výkonné pušky ho jistě dokáží i usmrtit. Ovšem Church doufá, že nový druh slona díky mamutí DNA získá také schopnost žít v chladnějších oblastech a začne tak migrovat z ohrožených území zamořených pytláky.

Church ale plánuje dodat také „nemamutovskou“ DNA, která by měla způsobit, že slonům se začnou zmenšovat kly. To už by mohla být cesta, protože pytláky na slonech zajímají právě jen kly a nic jiného. Ochránci proto někdy přistupují k tomu, že slonům (a také nosorožcům) jejich ozdoby raději dopředu uřežou. Nejsou pro ně nezbytné a může jim to zachránit život.

Church a jeho tým se proto věnoval sekvenování mamutího genomu. Srovnáním s genomem slonů našli 44 rozdílných genů, takže vlastně objevili, co tyto druhy zvířat od sebe v genetice odlišuje. Ovšem každý zásah do genomu přináší nová, doposud netušená rizika. Church například tvrdí, že nový druh slona bude mít svou domovinu klidně třeba v sibiřské tundře. To ovšem znamená, že v Africe nebude schopen vůbec žít, protože tam pro něj bude příliš teplé klima. Chrurch se zaklíná bohulibými úmysly zachránit slony před vyhubením, ale současně možná zachází příliš daleko ve svém genetickém inženýrství. Výsledkem může být nový druh zvířete, který se objeví na zcela jiném kontinentu a ve zcela odlišném habitatu, navíc zbavený svých klů. Nezní to jako moc dobrý nápad.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu