válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci chtějí naučit samořiditelná auta morálce

Vědci chtějí naučit samořiditelná auta morálce
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Představte si, že vás veze samořiditelné auto. Dostane se do situace, kdy může narazit do jiného člověka, čímž ho zabije, ale vy s největší pravděpodobností přežijete. Nebo se mu může vyhnout a narazit do zdi, což ohrozí vás. Anebo může vjet do protisměru, kde může potencionálně zabít posádku jiného auta. Situace, kterou lidský řidič řeší instinktivním reflexem bez hlubší úvahy. Auto vybavené počítačem ovšem zvládne během setiny vteřiny propočítat všechny varianty. A musí vybrat tu, která je morálně správná.

Tomáš Chalupa 2. srpna 2017

Vědci došli k názoru, že autonomni automobily budou muset mít cosi jako morálku, nebo přesněji budou se muset v obtížných situacích rozhodovat podle morálních kritérií. Vědecký tým z univerzity v Osnabrücku se přesně touto problematikou začal zabývat. Vědci vytvořili model virtuální reality, který osadili lidmi, zvířaty a neživými objekty. A pak do něj nasimulovali vozidlo. A pak testovali a zkoumali, jak se vozidlo chová, a vytvářeli na základě toho statistické modely.

Je nutné říct, že ono virtuální vozidlo zatím v sobě žádné morální algoritmy nemá. Ty se musí teprve vytvořit. „Je potřeba zaprvé rozhodnout, které morální hodnoty budou zabudovány do programu auta. A zadruhé bude nutné si říct, zda chceme, aby se auto chovalo co nejvíce jako člověk,“ říká profesor Peter Konig. Je to složitá filozofická otázka, která konstruktéry aut staví před těžká rozhodnutí. Má vozidlo zohledňovat, jestli obětí bude žena, nebo dítě? Má se chovat jako nejmorálnější lidé v populaci, nebo spíše jako průměr? Sami se často morálně nechováme, tak co nastane, když to budeme chtít po autech? Algoritmus je možné vytvořit, matematicky a technicky to není zase tak obtížné, ale zatím nevíme, co přesně by měl obsahovat. Debata o morálce samořiditelných aut je teprve na začátku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu