válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci chtějí naklonovat zmrzlá pravěká mláďata jeskynních lvů

Vědci chtějí naklonovat zmrzlá pravěká mláďata jeskynních lvů
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Dvě 12 000 let zmrzlá koťata dávno vyhynulých jeskynních lvů našli vědci v sibiřském permafrostu. Jihokorejští genetici plánují, že kočky naklonují a přivedou tak k životu pravěké šelmy.

Tomáš Chalupa 10. března 2016

Dvě velmi dobře zachovaná zmrzlá těla našli vědci na Sibiři asi 900 km od města Jakutsk. Ve zmrzlé půdě ležela zhruba 12 000 let. Dvěma koťatům dali vědci jméno Yuan a Dina a označili je za senzační nález.

Do Jakutsku už dorazil odborník na klonování z Jižní Koreje Hwang Woo-Suk. Chce dohlížet na své kolegy, zda správně odeberou vzorky z kůže a svalů zvířat. Kolem velikosti potřebných vzorků měl s ruskými kolegy velké diskuse. Jihokorejský expert byl totiž velmi nespokojen se vzorky, které doposud odebrali. Hwang totiž v současnosti pracuje také na naklonování mamuta a v rámci tohoto projektu měl možnost odebrat vzorků daleko víc a hlavně větší.

„Stejně velké vzorky jako u mamuta očekávali i nyní a byli poněkud nespokojeni,“ říká na adresu jihokorejských kolegů ředitel Mamutího muzea v Jakutsku Semjon Grigorjev. Jenže koťata jsou samozřejmě menší než mamut a tomu odpovídá i velikost odebraných vzorků.

Věc také komplikuje to, že jedno z mláďat je uzavřené v mrazícím boxu na neurčito. Rusové čekají, až se technologie klonování zlepší, a teprve potom jsou ochotni druhé mládě rozmrazit. Hwang si naopak myslí, že to dokáže už nyní.

Výzkum mláďat může každopádně pomoci pochopit, proč tento druh velkých jeskynních lvů vyhynul zhruba před 10 000 lety. Pro vědce je to totiž záhada. Lvi měli dostatek potravy, téměř žádné nepřátele, byli větší než mnoho býložravců. Měli nakročeno k tomu být úspěšným živočišným druhem. Místo toho vyhynuli a vědci doufají, že díky zmrzlým koťatům zjistí, proč se tak stalo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu