Špenátový list je plný žil, které dobře vedou tekutinu, prý by je jednou mohli využívat i lidé.

Špenátový list je plný žil, které dobře vedou tekutinu, prý by je jednou mohli využívat i lidé. | zdroj: sciencealert.com


Vědci chtějí implantovat lidem špenát, zatím to ještě nejde

TÉMATA: rostliny | medicína | věda | lékařství | fytoterapie | zelenina

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 03. 2017 | 10:30

Špenát byl dlouho považován za velmi zdravý, zejména pro svůj obsah železa. Pak se ale zjistilo, že to s tím železem není tak slavné, protože někdo v testech omylem posunul desetinnou čárku. Vědci si ale vzali špenát do parády a došli k závěru, že by bylo dobré jej implantovat lidem, kteří mají problém s cévami.

Tým vědců z Worcesterského polytechnického institutu vyšlechtil špenát tak, že pomáhá předcházet srdečním problémům. Vědci doslova otrhali jednotlivé listy špenátu tak, že z nich zbyla jen síťová vrstva žilek, kterými je každý list protkán. Nechali pak tyto zbytky listů a ty po několika dnech samy spustily cosi jako kontrakce. Stejně tak jako lidské žíly, i žíly listů mají schopnost vést velké množství tekutiny, v mnohém se chovají jako lidské cévy, ale jsou pevnější a pružnější. Vědci začali dumat, jestli by se tyto vlastnosti špenátových listů, respektive jejich žil, nedaly nějak využít. 

Napadla je idea, že by bylo v budoucnu možné implantovat do lidského těla svazky těchto špenátových cév. Jsou pevné, tekutina jimi velmi dobře proudí a chovají se jako lidské. Zatím ovšem neexistuje technologie, která by to dokázala a není také vůbec jasné, jak by tělo na cizí rostlinné žíly reagovalo. Otázek je celá řada a výzkum v této oblasti ještě ani pořádně nezačal. I když, vlastně začal.

Vědci na univerzitě v Ottavě pro změnu experimentovali s kouskem jablka, ze kterého nechávali vyrůst lidské ucho. Ovšem v tomto případě nešlo o medicínský experiment, nýbrž uměleckou performanci. Anebo jiný projekt, kdy vědci vypěstovali reálnou růži, ovšem její oběh zajišťovaly elektronické cévy. Kybernetická růže se i tak měla k světu.

Propojování lidského a rostlinného světa je sice stále v plenkách, ale možná jednoho dne budeme mít v sobě části rostlin, které nám pomohou například proti infarktu.

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 03. 2017 | 10:30

Zavří­t reklamu