válkaČeskoslovenskoobjevy

Večerníček se vysílá už půl století! Kolik si myslíte že vydělal kluk, který ho namluvil?

Večerníček se vysílá už půl století! Kolik si myslíte že vydělal kluk, který ho namluvil?
Zdroj: wikipedia commons/čt

Proslulá znělka Večerníčku je vůbec nejstarší českou televizní znělkou a jednou z nejstarších v Evropě. Vznikla v roce 1965 a postavě Večerníčka propůjčil svůj hlas tehdy pětiletý Michal Citavý. Přestože svým hlasem zdravil z televizních obrazovek celé generace dětí, na Večerníčkovi příliš nezbohatl. Za své dvě legendární věty "Dobrý večer" a "Dobrou noc" dostal pouhých 100 korun československých.

Václav Pokorný 4. ledna 2018

Večerníček se narodil v létě roku 1965 v Písku. Nakreslil ho Radek Pilař, hudbu napsal Ladislav Simon, animace se ujal Antonín Bureš (dědeček herce Marka Vašuta) a znělku režíroval Václav Bedřich.

Pro namluvení Večerníka tvůrci vybrali tehdy pětiletého Michala Citavého, jehož maminka pracovala jako dispečerka v Československé televizi, v redakci pro děti a mládež. „U mámy v kanceláři byli pořád nějací režiséři a kameramani a když mě tam mívala sebou, tak bylo asi jen otázkou času, kdy se octnu na obrazovce,” vysvětloval po letech, jak se dostal k nadabování Večerníčka.

Michal Citavý

Michal Citavý

V té době byl na prázdninách u babičky a dědečka v Kárově nedaleko Prahy a z televize pro něj poslali auto, které ho přivezlo do studia. Jízda autem pro něj znamenala větší zážitek než samotné dabování. Cestou totiž přemluvil řidiče, aby jel stovkou. Zato dabování Večerníčka ho vůbec nebavilo.

“Pamatuju si, jak mě to otravovalo, že mě zavřeli do studia a pořád jsem měl říkat ‚Dobrý večer‘ a ‚Dobrou noc‘. Postavičku Večerníčka ale k tomu nepouštěli, tu jsem tehdy vůbec neviděl,“ vzpomíná Michal Citavý.

Na rozdíl od kreslené postavy se nikdy nestal mediálně známým. Natočil ještě několik malých televizních rolí, ale v deseti nadobro zmizel z obrazovky. Na radu rodičů si zvolil praktičtější profesi, na ČVUT vystudoval obor elektrotechnika a biokybernetika.

Jako teenager se k namluvení Večerníčka raději nehlásil, aby se mu neposmívali spolužáci, ale svým čtyřem dětem se později hrdě přiznal. „Využil jsem to jako argument, že dávám osobně svým dětem dobrou noc, i když nejsem zrovna doma,“ svěřil se České televizi. Nikdy by ho však nenapadlo, že se znělka Večerníčku udrží na televizních obrazovkách více než půl století a že bude do postýlek vyprovázet i jeho vnoučata.


Poprvé se znělka Večerníčku objevila před pohádkou Václava Bedřicha O televizním strašidýlku v létě roku 1965. Trvá něco málo přes 40 vteřin. Na televizní obrazovce se však udržela dodnes a je tak nejstarší televizní znělkou v České republice. Používána je od léta roku 1965, barevně pak od roku 1973.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu