Foto: Deník / Krutiš Dalibor

Foto: Deník / Krutiš Dalibor | zdroj: znojemsky.denik.cz


Ve Znojmě našli zachovalý železný kotel. Je více než 1000 let starý

TÉMATA: archeologie | česká republika

user-avatar

Simona Knotková

1. 06. 2017 | 09:00

V příměstské části města Znojmo Hradiště byl během stavebních prací nalezen železný kotel. Archeologové datují jeho původ do 10. století.

Středověká nádoba byla nalezena na místě, kde se dříve nacházelo velkomoravské hradiště. Archeologové v čele s Davidem Humpolou se na lokaci zaměřili kvůli ohlášené stavbě garáže soukromého majitele. Nález je podle týmu výzkumníků ojedinělý.

"Unikátní je v tom, že se zachoval celý a podařilo se nám jej celý vyjmout," řekl Humpola v rozhovoru pro Deník.

Foto: Deník / Krutiš Dalibor

Během zkoumání vrstev a konstrukce původního dřevohlinitého hradiště byl objeven požárový horizont. Ten podle Humpoly značí zánik samotného opevnění a nejspíše i hradiště. Na místě byla objevena také keramická ozdobná nádoba ve tvaru lahve. U paty opevnění se poté nacházel sklípek, který sloužil pravděpodobně jako skladiště.

"Při vybírání jsme našli tři kompletní na sebe navazující mlýnské kameny neboli žernovy. Na nich se kruhovým pohybem mlelo obilí. V samotném sklípku byly uloženy na hromadě. Na nich byla dvojice keramických nádob a přes celou tuto hromádku byl dnem vzhůru položený již zmíněný železný kotel. Byl složený z nýtovaných plátů," popsal archeolog.

Restaurovaný kotel by měl putovat do Jihomoravského muzea ve Znojmě.

user-avatar

Simona Knotková

1. 06. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu