válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve vraku lodi nalezli potápěči 340 let starý sýr

Ve vraku lodi nalezli potápěči 340 let starý sýr
Zdroj: smithsonianmag.com

Ve vraku švédské lodi Kronan nalezli potápěči od roku 1980, kdy byla loď nalezena, už mnoho cenností, zlatými mincemi počínaje a léky konče. Vrak se stal oblíbeným místem hledačů, kteří se ke Kronanu rádi potápějí. Teď jedna skupina ohlásila, že z lodi vytáhla něco, co vypadá jako sýr.

Tomáš Chalupa 3. srpna 2016

„Je to nepochybně mléčný produkt. Myslíme si, že je to sýr,“ říká Lars Einarsson z městského muzea v Kalmaru. Právě zde poslední úlovek vraku skončil. Potápěči našli v jílovitém dnu poblíž lodi cínovou plechovku s podivným obsahem. Studiem v laboratoři se zjistilo, že jde o druh sýra podobný plísňovému Roquefortu, jenž je v české verzi známý jako Niva. „Cítili jsme ten charakteristický pach. Rozhodně to nedoporučujeme jíst, je to plné bakterií,“ podotýká Einarsson.

Švédská loď Kronan klesla ke dnu roku 1676, kdy se potopila v námořní bitvě mezi Dánskem a Nizozemskem. Od objevení vraku lodi se k němu ponořilo už mnoho výprav a bylo z něj vyloveno tisíce nejrůznějších předmětů. Je to jeden z nejoblíbenějších vraků v evropských vodách, kde je stále možné nacházet další artefakty.

Další články

Zavří­t reklamu