válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve viktoriánské době se lidé s oblibou fotili u kořenokvětek a palem

Ve viktoriánské době se lidé s oblibou fotili u kořenokvětek a palem
Zdroj: amusingplanet.com

Kořenokvětka vyšší neboli aspidistra je i dnes velmi oblíbená a běžná pokojová rostlina. V českém prostředí zdomácněla pod lidovým názvem "domácí štěstí". Ve viktoriánském období ale byli lidé doslova posedlí tím, že se fotili vedle těchto rostlin. Ty totiž svým majitelům propůjčovalo sociální status.

Tomáš Chalupa 29. října 2019

Zatímco rostliny jako takové byly ozdobou domů od starověku, ve viktoriánské době se staly kořenokvětky symbolem bohatství. Nikoliv pro svou vlastní cenu, ale proto, že tyto rostliny vyžadují teplo. Zatímco dříve mohly růst jen ve sklenících, s vynálezem centrálního vytápění se mohly uchytit i v běžných domácnostech. Kdo se nechal vyfotit v bytě u této rostliny, jako by tím říkal okolí: hele, my máme centrální vytápění.

A tak se kořenokvětky i další podobné typy rostlin objevovaly v předpokojích, obývacích pokojích, ložnicích, salonech a kuřárnách. Obydlí té doby byly těmito rostlinami doslova přeplněné. Nešlo jen o kořenokvětky, ale i další druhy rostlin, nebo dokonce rajských palem, které byly rovněž velmi oblíbené. Svou popularitu získaly díky tomu, že je milovala sama královna Viktorie. Rajské palmy a kořenokvětky proměňovaly mnoho sídel a bytů téměř ve skleníky.

Vášeň pro tyto květiny se přenesla i do byznysu, a tak se jimi zaplňovaly pětihvězdičkové hotely, kasina nebo luxusní restaurace. Není divu, že na velkém množství fotek z viktoriánské doby najdeme některou z těchto rostlin.

Další články

Zavří­t reklamu