válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve Vietnamu po 30 letech vyfotili kančila stříbrohřbetého, měl být vyhynulý

Ve Vietnamu po 30 letech vyfotili kančila stříbrohřbetého, měl být vyhynulý
Zdroj: iflscience.com

Jelikož se tohoto malého živočicha nikomu nepodařilo vyfotit už nejméně 30 let, byl považován mnohými vědci za vyhynulého. To se ale nyní změnilo, když se kančila podařilo vyfotit ve vietnamské džungli, která je jeho přirozeným domovem.

Tomáš Chalupa 20. prosince 2019

Vědci z Texasu a Vietnamu společně políčili desítky fotopastí s cílem definitivně určit, zda v oblasti Nha Trang ještě nějací kančilové vůbec jsou. „Tento druh na několik let zcela zmizel z radaru. Nikdo o něm nic nevěděl, takže jsme se rozhodli tomu přijít na kloub,“ říká vedoucí týmu Adrew Tilker.

Kančil stříbrohřbetý je nejmenším známým kopytníkem a poprvé popsán byl v roce 1910 právě v okolí města Nha Trang. Je velký asi jako králík a samci mívají malé růžky. Naposledy o něm bylo slyšet, když jeden exemplář zastřelil lovec u Dak Rongu. Od té doby až do pořízení snímků nikdo žádného kančila neviděl.

Bohužel ani tak není jasné, kolik kančilů nadále žije ve volné přírodě. Nález jednoho sice budí naděje, nicméně stále lze tento druh považovat za extrémně ohrožený. Tilker a jeho tým nicméně hodlá v pátrání po kančilech pokračovat. Má totiž od místních lidí informace o další lokalitě, kde by se mohli tito tvorové nacházet. Plánuje se tak nová expedice, která bude pátrat po další populaci ztracených kančilů.

Další články

Zavří­t reklamu