válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve vesmíru vypěstovali první zeleninu. Římský salát z ISS je vynikající

Astronauti na vesmírné stanici ISS měli menu, které se zapíše do dějin gastronomie i kosmonautiky. Vůbec poprvé jedli potravu, kterou si ve vesmíru sami vypěstovali. Římský salát byl prý výtečný a brzy by jej mohly následovat další plodiny.

Tomáš Chalupa 14. srpna 2015

Pěstování salátu bylo součástí experimentu NASA Veg – 01. Červený římský salát kosmonauti sklidili 33 dní po jeho zasetí. Není to ale první zelenina, kterou na ISS vyprodukovali. První sklizeň z října 2014 ale neměli kosmonauti povolenu jíst, museli ji odeslat na Zemi k analýze.

Projekt Veg je součást širších snah o nastartování udržitelných podmínek pro pobyt ve vesmíru. Cílem je, aby si část potravin mohli kosmonauti pěstovat sami a měli tak přísun vitamínů a dalších látek. Kromě rostlin se experimentuje také s živočichy, Rusové zkouší například chovat obří africké šneky.

„Kromě samotné schopnosti pěstovat a konzumovat vlastní plodiny jsou zde ještě další efekty celého projektu. Čím déle jsou lidé ve vesmíru, tím větší mají potřebu pěstovat si nějaké vlastní plodiny. Nejen na jídlo, ale i k recyklaci atmosféry a psychologickým potřebám. Systém pěstování bude nezbytnou součástí každé dlouhodobé mise ve vesmíru,“ říká vědkyně NASA Gioia Massa. A dr. Ray Wheeler k tomu dodává: „Pěstování plodin má pozitivní vliv na náladu kosmonautů. Může také sloužit jako ochrana před radiací.“

Další články

Zavří­t reklamu