válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve vesmíru mohou existovat kopie naší civilizace

Ve vesmíru mohou existovat kopie naší civilizace
Zdroj: pixybay.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Zatímco většinou se lidé ptají, jestli mimozemšťané existují či nikoliv, jsou i tací, kteří podobné úvahy považují za ztrátu času. Podle předního astronoma Alexandra Panova z Moskevské státní univerzity není otázka „jestli“, ale „kde“ existují. Protože šance, že bychom byli ve vesmíru sami, je prakticky nulová.

Tomáš Chalupa 24. května 2021

Panov léta pracoval na projektu CETI zaměřeném na hledání signálů z vesmíru, tudíž není zcela nezaujatým pozorovatelem. Je nade vši pochybnost přesvědčen, že mimozemské civilizace existují a že je jich opravdu mnoho. Vychází z toho, že vesmír je prostě obrovský, takže není možné, aby se život na tak ohromném časoprostoru vyvinul pouze na jednom jediném místě. Pokud si představíme, že vesmír obsahuje tisícovky oblastí, které jsou stejně velké jako vesmír, který zatím známe, pochopíme, že by bylo skutečně podivné myslet si, že nikde jinde život vzniknout nemohl. To, že jej nevidíme, neznamená, že neexistuje, jen je prostě daleko, nepředstavitelně daleko.

Thumbnail # Mimozemský život může být fialový, stejně jako byl kdysi na Zemi
Mohlo by Vás zajímat:

Mimozemský život může být fialový, stejně jako byl kdysi na Zemi

Jak do toho zapadá myšlenka, že tyto vzdálené civilizace jsou podobné té naší? To zase vychází z teorie panspermie. V podstatě jde o to, že život se na planety dostává zvenčí, z jiných planet. Řekněme, že na planetě A vznikne primitivní život v podobě mikrobů. Na planetu A dopadají meteority, které do prostoru vrhají spoustu hmoty a úlomků. Ty obsahují mikroby a putují vesmírem, až dopadnou na další planetu B. Ta má sice jiné podmínky, ale život se zde rovněž začne vyvíjet. Takto se šíří život galaxií podobně jako semínka pampelišky putují nad loukou.

Thumbnail # Pátrání po mimozemšťanech přerušeno. Teleskop Arecibo byl záhadně poškozen
Mohlo by Vás zajímat:

Pátrání po mimozemšťanech přerušeno. Teleskop Arecibo byl záhadně poškozen

Na tuto teorii věří i Panov, podle kterého je možné, že pozemští mikrobi se dostali na jiné planety, a tam pokračovala evoluce směrem k vyšším formám života. Ve výsledku by pak mohly být tyto civilizace podobné té naší. Tady je ale potřeba říct, že tento koncept není příliš udržitelný, protože i kdyby vznikal život na jiné planetě z pozemských mikrobů, výsledkem může být například civilizace inteligentních dinosaurů či naprosto jiných tvorů. To, že se na Zemi prosadil druh Homo sapiens, je to velké míry shoda náhod, za všechny jmenujme například dopad meteoritu, který vyhladil právě dinosaury. Co když na jiné planetě meteorit s vládnoucími druhy nezatočil? Zkrátka vývoj se zde téměř jistě ubírá jinými cestami a i výsledek lze těžko označit za nějakou alternativu pozemské civilizace. Je pravda, že na určité nižší úrovni si ale život na Zemi a ve vesmíru může být podobný.

Základem celé Panovovy úvahy ale je, že důkaz o existenci života ve vesmíru musíme stále hledat bez ohledu na to, jak se nám zdá vesmír pustý. Objevit jej můžeme prakticky kdykoliv a kdekoliv, podstatné je vytrvat.

Další články

Zavří­t reklamu